Uncut Gems je našlapaný energeťák. S dvojitou dávkou vodky

5
(4)

Uncut Gems je 135 minút dlhá, šialená konverzačka, na ktorú si budete prvé minúty iba s ťažkosťami zvykať. To, čo na prvý pohľad pôsobí ako otravné pulzujúce haló, z ktorého vás okamžite rozbolí hlava, sa rýchlo mení na absolútnu výsadu celého filmu.
Samozrejme, pokiaľ pristúpite na jeho hru a naladíte sa na rovnakú dĺžku. V opačnom prípade je dosť možné, že to po desiatich minutách vzdáte. Tlak, ktorý je vyvíjaný na hlavnú postavu cíti divák rovnako intenzívne aj sám na sebe a vyše dvoch hodín sedí na gauči v napätí a kŕči.
Úzkosť a infarktové stavy prelezú veľmi šikovne a dostatočne rýchlo aj do vašej obývačky…

Keď sa darí, tak sa darí. Ibaže… by sa nedarilo

Svoje by o tom vedel hovoriť Howard Ratner (Adam Sandler), ktorý vlastní klenotníctvo, no je poriadne zadĺžený a do obchodu mu čoraz viac prichádzajú návštevy v podobe nesympatických mužov, ktoré ani náhodou nie sú príjemné. Keď ho začnú prenasledovať aj počas súkromných chvíľ, akými sú napríklad školské vystúpenia jeho detí, prestáva mať vlastný život pod kontrolou. Tento fakt si odmieta priznať sám pred sebou a trvá mu príliš dlho, kým skutočne precitne a uvedomí si, že sa jeho budúcnosť čoskoro môže zmeniť na obrovský diamant alebo sa naopak rozbiť na márne kúsky ako lacná čínska hračka. Kolotoč, v ktorom sa ocitá je plný vyhrážok a stresu, pod tlakom ktorého robí zúfalý človek iba ďalšie nesprávne kroky.

Snaha o vyplatenie jedného dlhu vedie k vzniku ďalšieho a väčšieho, až odrazu jednotlivé podlžnosti súbežne vytvoria jednu hrubú reťaz, ktorú už klenotník nedokáže na svojom krku uniesť. Howard sa každým svojim činom čoraz viac zamotáva do vlastných klamstiev a postupne svojim výmyslom začína veriť. V skutočnosti sa však ocitá pred bludiskom, z ktorého ani ten naoptimistickejší divák nevidí jasný únik.

Uncut Gems
Zdroj: bostonglobe.com

Keď sa mu po dlhom vybavovaní podarí za lacno získať vzácny opál z Afriky, verí, že práve tento diamant, v ktorom sa odrážajú odlesky celého vesmíra, bude jeho vykúpením z nekonečných dlhov. Dokonca má o neho záujem aj basketbalová hviezda NBA – Kevin Garnett.
Priekupník so šperkami je však nenýsytný žid, ktorý sa rozhodne dať diamant do aukcie a s pomocou kamaráta – falošného dražiteľa, sa snažia z Kevina vyžmýkať čo najväčšie prachy. Tento plán však nedopadne podľa očakávaní a tak Howard musí vymýšľať nový a riskantnejší, zatiaľ čo mu jeho veritelia dýchajú na krk stále z väčšej blízkosti.

Popritom sledujeme aj jeho rodinu, milenky a dospievajúce deti, ktoré dávno pochopili, že ich otec nálepku otec roka nikdy nevyhrá. Popri jeho kšeftoch ide rodina ďaleko do úzadia, no on sám si to akosi opäť nechce priznať. Počas občasných spoločných chvíľ im neprítomne spoza mobilu hovorí o tom, aký je na nich hrdý a snaží sa vytvoriť akýsi šťastný fiktívny svet, v ktorom fungujú ako dokonalá rodina a žiadna milenka, či výhražky smerujúce priamo na jeho najbližších v ňom neexistujú.

Adam Sandler
Zdroj: dailymotion.com

Počas sledovania Uncut Gems si cholericky žmolíte prsty a ste vďačný za to, že žiadnu podobnú životnú situáciu riešiť nemusíte. No napriek tomu väčšinu deja na realitu zabúdate. Pretože ten stupňujúci sa tlak, napätie a šialenosť aktuálnej situácie hlavného hrdinu prežívate intezívne s ním. Tento film z vás vytrieska celú škálu emócii a pridá vám o jeden šedivý vlas naviac. Ak vo vašom živote chýba adrenalín, pri záverečných titulkoch z vás bude vyvierať z každej strany, to vám garantujem. S vašim srdcom rozbehne poriadny žúr a rozpumpuje ho na plné obrátky. Nervydrásajúcu atmosféru navyše podčiarkuje výborný hypnotický sountrack.

Za filmom, ktorý dostal výstižnú nálepku “prvý židovský noir” stojí bratské režisérske duo Safdieovcov (Dobré časy, 2017), ktoré z tejto témy vytrieskalo maximum a za každý súčasný film, pri ktorom nemáme opakovane pocit „toto tu už bolo“, musíme byť vdační. Život bohatých, v ktorom ide zdravý úsudok bokom a hazard, nevera a podrazy ruka v ruke, nám odkryli dostatočne surovo a bez pozlátka.

Uncut Gems
Zdroj: pinterest.com

Adama Sandlera vidíme tentokrát v polohe, na ktorú u neho bežne vôbec nie sme zvyknutí. Hrá vážnu rolu a k tomu rovno nesympatického, ukričaného, bezcharakterného a chamtivého blázna, ktorému by ste za bežných okolností priali, aby padol na absolútne dno a poučil sa zo svojich chýb. V tomto prípade ho však z akýchsi nevysvetliteľných príčin v kútiku duše naozaj  ľutujete a prajete mu, aby ten prekliaty kameň nakoniec dobre zúročil a vyhrabal sa tak zo svojich nekonečných dlhov.
Adam je ako Howard prekvapujúco brilantný. Okamžite sa mi z mysle vymazali všetky trápne a zbytočné komediálne postavy, vďaka ktorým som filmy z jeho menom príliš nevyhľadávala. Ale voilá, máme tu diferentnú  polohu, ktorá mu dokonale sedí a mňa baví omnoho viac ako jeho komediálna tvár.

Uncut Gems je ďalší titul do zbierky, z produkcie Netflixu, ktorý svojím obalom pôsobí na prvý pohľad nenápadne, no pokiaľ sa ho nebojíte rozbaliť, zistíte, že sa pod ním trbliece skutočný diamant.

Vyjadri svoj názor. Ako sa ti páčil môj príspevok? 🙂

Ohodnoť príspevok kliknutím na hviezdičky

Priemer 5 / 5. Už ohodnotilo: 4

Zatiaľ žiadne hodnotenie. Buď prvý!

Zdieľaj
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *