Top 10 filmov a seriálov roka 2020

5
(1)

Top 10 filmov a seriálov roka 2020

Koľko vašich favoritov sa nájde v mojom zozname Top 10 filmov a seriálov roka 2020?

Rok 2020 bol veľmi zvláštnym rokom, v ktorom medzi inými veľmi utrpeli aj kiná.  Ako istá náplasť za absenciu veľkého plátna vznikli rôzne online projekty ako Kino doma či Kino z gauča a všetci sme sa prevažne sústredili na ponuku rôznych VOD platforiem.

Nakoniec toho vzniklo pomerne veľa dobrého a do mojej osobnej top 10 sa dostali nasledovné filmy a seriály:

The New Pope – vo voľnom pokračovaní seriálu The Young Pope sa hľadá náhrada za svojského Piusa XIII, ktorý sa nepreberá z kómy. Hoci je prítomnosť Judea Lawa okresaná, na scénu prichádzajú nové a rovnako zaujímavé postavy. Inteligentné dialógy, opäť dokonalé intro a čo scéna, to obraz do prestížnej galérie. Sorrentino provokuje snáď ešte viac ako doposiaľ a ja to iba oceňujem.

Mladý pápež
zdroj: hbo.com

Defending Jacob – prakticky idylickým životom rodiny s pevným zázemím otrasie závažné obvinenie syna z vraždy spolužiaka. Začínajú sa otvárať citlivé otázky dôvery a hranica medzi prirodzenou rodičovskou láskou a bezhraničnou zaslepenosťou je v tomto prípade skúmaná skutočne do hĺbky, až na dreň problému. Precízny seriál po všetkých stránkach.

I Know This Much Is True – dvaja bratia, jeden herec a príbeh, z ktorého sála smútok až do špiku kosti. Čistá depresia, hľadanie miesta vo svete, ktorý väčšinou nepodáva pomocnú ruku a obrovská obeta pre rodinu. Úžasne vyskladané charaktery postáv a Mark Ruffalo vo svojom životnom výkone (výkonoch).

Uncut Gems – zmiešajte dvojitú vodku s energeťákom a dostanete Uncut Gems. 135 minút dlhá šialená konverzačka, pri ktorej sa to, čo sprvu pôsobí ako otravné pulzujúce haló, rýchlo mení na absolútnu výsadu celého filmu. Úzkosť a infarktové stavy, ktoré zadlžený klenotník Howard počas celého deja prežíva, veľmi rýchlo a šikovne prelezú aj do vašej obývačky. Adam Sandler ma nikdy nebavil viac.

Uncut Gems
Zdroj: pinterest.com

Instinct – debut Holanďanky Haliny Reijn študuje ľudské, až animálne pudy, ktoré sú súčasťou každého z nás a ktoré miestami nedokážeme potlačiť. Hypnoticky podmanivá snímka, v ktorej dominuje reč tela, vťahuje diváka do citlivých a nepríjemných situácií. Ide o silný zážitok v obale, ktorý ale bohužiaľ neocení úplne každý.

Les Misérables – najnovší Bedári sú príbehom, ktorý nemá svojho jasného hrdinu či nebodaj víťaza. Naopak, má mnoho porazených a nádej na lepšie zajtrajšky je iba zahalená do hmlistého oparu. Cez roztrasenú kameru či priestranné dronové zábery je zachytený komplexný súbor problémov. Tichý záver, s pohľadmi z očí do očí má v sebe silnú katarznú emóciu.

Madre – ak môžu existovať tri výborné filmy takmer s totožným názvom, tak jedine v prípade, že názov pozostáva snáď z toho najmagickejšieho slova s obrovskou silou – MATKA. Po Xavierovej Mommy a Aronofskeho Mother! je tu španielsko-francúzska Madre. Táto matka sa pasuje so stratou svojho 6-ročného syna. Keď o pár rokov neskôr hľadí na jedného chlapca na pláži, má pocit, že by to mohol byť on. Začína sa medzi nimi rozvíjať veľmi jedinečný a neštandardný vzťah, pri ktorom mi s prichádzajúcim záverom rástli zimomriavky na tele. Nádherný intímny zážitok.

Madre
Zdroj: indiewire

Mignonnes – odvážna, no stále veľmi realistická sonda do života 11-ročnej Amy, ktorá sa ocitá medzi dvoma extrémistickými svetmi. Ten prvý jej ovplyvnený pôvodom jej rodiny (Senegal) a podriadený tvrdým pravidlám islamskej viery. Druhý, parížsky, ponúka svet v bubline sociálnych sietí a zábavné popoludnia trávené s rovesníčkami pri twerkingu. No ani v jednom z nich na ňu nečaká život, v ktorom by ako žena dosiahla zaslúženia hodné postavenie. Skutočne dôležité témy, ktoré sa však vo svete stretli prevažne s absolútnym nepochopením.

The Assistant – minimalistická snímka s pomalým tempom stojí najmä na výbornom výkone mladej Julie Garner, ktorá častokrát iba cez veľavravné pohľady, mimiku a zovreté hrdlo, vyjadruje svoje stiesnené pocity, ktoré každodenne zažíva ako asistentka vo filmovej produkčnej spoločnosti. Nesmierne autentická snímka, ktorá sa svojim prevedením postará o maximálnu polarizáciu divákov.

I’m Thinking of Ending Things – veľmi osobná a zároveň aj nesmierne melancholická záležitosť s excelentnými hereckými výkonmi, výbornou réžiou a rovnako aj scenárom. Výlet mladej dvojice za rodičmi počas snehovej metelice sa nesie v duchu filozofických rozhovorov osamelých krehkých duší, okolo ktorých sa vo vzduchu vznáša neistota, nenaplnené sny a každodenná všednosť. Starý dobrý Charlie Kaufman.

I'm Thinking of Ending Things
Zdroj: empireonline.com

Do top 10 filmov a seriálov roka 2020 sa nedostalo ešte zopár ďalších dobrých snímok. Napríklad tieto dva bonusy, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť:

Swallow – v tejto psychologickej dráme je všadeprítomná vizuálna dokonalosť v krásnom kontraste s neupratanou ľudskou dušou hlavnej hrdinky, ktorú trápi atypická forma poruchy príjmu potravy (konzumuje nejedlé veci). Skľučujúce pocity uväznenosti vo vlastnom tele približuje Holey Bennett skutočne vynikajúco.

Slalom – na prvý pohľad nenápadná festivalovka z lyžiarskeho prostredia, ktorá spracováva dôležité tabu témy. Dospievajúca Lyz, v túžbe po úspechu, kľučkuje cez fyzické a emocionálne prekážky, ktoré by miestami predstavovali náročný slalom aj pre dospelého jedinca. Stojí však kariérny úspech aj za stratu vlastnej identity?

Budem rada, ak mi napíšete, ktoré filmy a seriály boli za minulý rok podľa vás tie najlepšie.

Vyjadri svoj názor. Ako sa ti páčil môj príspevok? 🙂

Ohodnoť príspevok kliknutím na hviezdičky

Priemer 5 / 5. Už ohodnotilo: 1

Zatiaľ žiadne hodnotenie. Buď prvý!

Zdieľaj
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *