The Queen’s Gambit rozohráva s divákom hru plnú napätia a emócií

4.2
(5)

The Queen’s Gambit – čím je tak výnimočný seriál, ktorý bezkonkurenčne ovládol novembrový rebríček Netflixu?

The Queen’s Gambit v prvom rade nie je o stolovej hre, v ktorej biele figúrky zvádzajú boj proti tým čiernym. V tomto prípade skôr ako do samotnej hry, prenikáme do špecifickej atmosféry šachových turnajov a do individuálnych osobností samotných hráčov, ktorých tento šport pohltil. Fiktívnu postavu Elizabeth Harmonovú v pozícii šachového talentu a súčasne siroty, hrá Anya Taylor-Joy (Emma., Split…). Napriek tomu, že pred natáčaním nemala s obľúbenou strategickou hrou takmer žiadne skúsenosti, vo svojej roli vystupuje presvedčivo a jej prerod z dieťaťa na ženu (postupná zmena gestikulácie, pohľadov…) je prinajmenšom zaujímavý. Kvalitné herecké výkony badať prakticky z každej strany a po tejto stránke nie je seriálu čo vytknúť.

Nedajte sa však zmiasť, The Queen’s Gambit vôbec nie je (iba) pre fanúšikov šachu. Aj pre absolútnych neznalcov pôsobí prostredie hry s prvkami umenia, športu a logiky naopak veľmi osviežujúco. Tí viac skúsení zas môžu oceniť snahu tvorcov, ktorí si pri jednotlivých scénach dali vždy záležať na správnych pozíciách figúrok. Na druhej strane im však bolo jasné, že samotný šach na upútanie más stačiť nebude. Seriál disponuje mnohými silnými kladmi v podobe úchvatnej kamery a efektného nasvietenia scén. Po celý čas sa pracuje iba s obmedzenou paletou tónov a atmosféra šesťdesiatich rokov 20. storočia je cez hru s farbami, hudbu a kostýmy naozaj verne zachytená. Mimochodom, práve kostýmy by som obzvlášť vyzdvihla, pretože skrz ne v mnohých scénach dokonale funguje symbolika. 

Dámsky gambit
Zdroj: carboncostume.com

Aké sú slabiny inak vydareného seriálu?

Zhrňme si zopár bodov, ktoré seriál od dokonalosti predsa len odchyľujú. V prvom rade je to fakt, že v ňom cítiť tradičnú klišoidnú Ameriku. Máme tu obvyklú líniu modelu „from zero to hero“, kedy sa z neobľúbenej siroty závislej na alkohole a sedatívach, stáva úspešná a každým obdivovaná žena. No aby to nebolo všetko tak dokonalé, aj Elizabeth má svojich vnútorných démonov a jej vlastná vášeň ju natoľko pohlcuje, až hrozí, že ju zrazí na úplne dno. Počas siedmych dielov, ktorým nechýba akcia a napätie sa však zároveň niektoré scény niekoľkokrát opakujú, čím strácajú na originalite. Taktiež by sa seriálu miestami dala vytknúť zbytočná prílišná doslovnosť.

Queen's Gambit
Zdroj: youtube.com

Samotný záver radšej nejde do risku, je uspokojujúci, no ničím ani neprekvapí a sentimentom by sa mohlo rozdávať. Úzko sa však drží knižnej predlohy od Waltera Tevisa z roku 1983 a jeho odklon by naopak mohol mnohých čitateľov a priaznivcov tohto knižného titulu pobúriť. Takto ostáva prevažne každý spokojní a napriek určitej kritike hodnotím seriál pozitívne aj ja. Rozhodne ním nestratíte čas. Treba však vedieť oceniť jeho kvality, no zároveň pripustiť aj jeho určité nedostatky. Ako sa páčil seriál vám?

Vyjadri svoj názor. Ako sa ti páčil môj príspevok? 🙂

Ohodnoť príspevok kliknutím na hviezdičky

Priemer 4.2 / 5. Už ohodnotilo: 5

Zatiaľ žiadne hodnotenie. Buď prvý!

Zdieľaj
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *