Správne „čítať“ film nie je až také ľahké, ako by sa mohlo zdať. Aké akcie navštevovať, aby ste do filmového sveta prenikli hlbšie?

5
(5)

V nasledujúcom článku vám chcem zhrnúť niečo bližšie o filmových festivaloch, prednáškach, filmových kvízoch, či o akýchkoľvek edukačných podujatiach, ktoré sa oplatí navštevovať okrem klasických kino premietaní. Ich návšteva vám pomôže vnímať filmy intenzívnejšie a rozšíri vaše obzory vo svete kinematografie, ktorý je oveľa rozsiahlejší, ako si možno myslíte.

Chodiť na filmy do kina je super. Kúpou lístka podporíte film samotný a tých pár eur sa nájde takmer vždy. No predovšetkým dostanete plnohodnotný zážitok v podobe veľkého plátna a kvalitného zvuku. Pokiaľ budete mať šťastie aj na slušné a tiché publikum, ktoré sa stihlo najesť pred premietaním a svoj hlad nedoháňa v kine, tak je to ideálka.
Doma našu pozornosť dokáže veľmi ľahko zaujať akýkoľvek podnet a naše zmysly sa už plnohodnotne nesústredia iba na to jediné – na pohyblivé obrazy pred našimi očami. Najrušivejším elementom je najmä náš mobil a samotný internet.
V kine ide toto všetko bokom. Áno, opäť sa nájdu ľudia, ktorí za celý deň nestihli odpísať na pracovné maily a ani frajerovi a tak to doháňajú v kine. Ale my slušnejší dávame mobil do vrecka, vypíname okolitý svet, prepíname na ten imaginárny a nechávame sa ním naplno pohltiť :).

Nebavme sa teraz o klasických amerických filmoch, v ktorých je celkový dej a záverečný happyend jasný ako facka. Vo väčšine komerčných trhákoch je divákom celý obsah podávaný priamo na tácke. Aby sme ani náhodou nemuseli premýšľať, lúšťiť metafory, snové obrazy, či sa nebodaj trápiť dve hodiny pri filme s minimom dialógov, hudby a strihu.
Poďme sa baviť o filmoch, ktoré si vyžadujú našu pozornosť, citlivého a vnímavého diváka. Na to, aby sme niektoré filmy skutočne chápali a aby sme ich vedeli takpovediac správne „čítať“, nám vedia dopomôcť aj práve vyššie spomínané filmové akcie a samozrejme aj odborná literatúra.

Ak neviete, aké konkrétne podujatia mám na mysli, či kde po nich pátrať, verím, že vám moje nasledujúce riadky pomôžu.

  • Filmové festivaly

Viete v čom spočíva dôležitosť filmového festivalu? Keď idete na bežnú návštevu kina, už pri záverečných titulkoch sa väčšinou každý rozutekáva a celý zážitok z filmu pomaly zhasína (možno pre vás vnútorne nie, no ako často si idete po premietaní ešte sadnúť s kamarátmi na pivo a horlivo o ňom ešte hodiny debatujete?) .
Na festivaloch sa o filmoch diskutuje neustále, čo divákovi prináša nové myšlienky a pohľady na danú tému. Samozrejme je tým pádom aj dosť časté, že pri týchto konverzačkách spoznáte nových ľudí. Možno práve takých, čo majú veľmi podobný vkus s tým vašim a možno sa naopak žánrovo pohybujú úplne inde, no ukážu vám nové smery. No a tým pádom získavate ďalší priamy zdroj, s ktorým si, hoci aj na diaľku, viete kedykoľvek vymeniť tipy na dobré filmy.

Pokračujem vo výhodách. Iba na festivale máte prístup k exkluzívnym premiérám slovenských filmov, k špeciálnym režisérskym zostrihom a môžete byť medzi prvými Slovákmi, ktorí na veľkom plátne uvidia výhercov z tých najprestížnejších festivalov ako Cannes, Sundance a podobne. Nehovoriac o sprievodných podujatiach, ktoré sú síce len vedľajším pridaným produktom, ale zato veľmi príjemným. Workshopy, filmové sochy z piesku, koncerty… to všetko dotvára veľmi príjemná festivalovú atmosféru.

Nemusíte ani cestovať do zahraničia, aj u nás sa toho deje dosť. A nie len v Bratislave, po celom Slovensku.

Osobne navštevujem najmä tieto festivaly:
Art Film Fest Košice
Cinematik
Febiofest
Be2Can
Crème de la Crème
Bažant Kinematograf
Filmový festival inakosti


AFF Košice

AFF Košice - krásne mesto, skvelé filmy, dobrí ľudia

 

MFF Cinematik Piešťany

MFF Cinematik - opäť úžasné mesto, pohodová atmosféra, najväčšia kinosála na SR a samozrejme, skvelé filmy

 

  • Filmové prednášky

Rozhodne odporúčam najmä tie, ktoré robí Peter Konečnýfilmový kritik, šéfredaktor portálu Kinema, spolupracovník Rádia_FM a tak ďalej. Nič lepšie u nás nenájdete :). Robí ich po celom Slovensku a prednáša aj na stredných a vysokých školách. Za cca 2,5 hodiny sa dozviete takú masu informácií, že ju nebudete zvládať spracovať. A pokiaľ ste išli na prednášku s dojmom, že ste už videli takmer všetko, tak budete domov pravdepodobne odchádzať s pocitom, že ste ešte nevideli takmer nič. No a možno aj s tým, že ste doteraz vlastne pozerali úplne nesprávne filmy. Ale na zmenu predsa nikdy nie je neskoro…

  • Filmové kvízy

Kvízy sú výborným večerným programov pre partiu filmových maniakov. Ak vo vašom okolí nemáte podobne „závislých“ ľudí, tak je tu opäť dobrá možnosť spoznať niekoho nového. Možno vás prekvapí, ako dobre sa pri tom dá zabaviť. A vôbec sa nedajte odradiť tým, že na nich pohoríte. Aj keby, tak čo? Naučíte sa niečo nové. Ak ste súťaživý typ tak ako ja, tak naozaj neváhajte. Stačí len trošku pogoogliť (alebo mi napísať), konajú sa po celom Slovensku. A opäť z nich pravdepodobne budete odchádzať z pocitom, že toho o filmoch viete oveľa menej ako ste si mysleli :).

Nečakajte totiž otázky typu: Kto hral hlavnú postavu vo filme Pretty Woman? To vie predsa každý. Skôr si predstavte, že vám pustia znelku filmového štúdia a vy ju musíte vedieť správne priradiť. Alebo uvidíte jediný jeden záber z filmu, na základe ktorého musíte určiť, o akú snímku ide. Ľahké to nebude, ale to je na tom práve to zábavné.

  • Filmová literatúra

Ja osobne mám doma tieto tituly a každý z nich mi niečo dal:

Slávne osobnosti filmu, 1986
Lexikon světového filmu, 2005
…izmy, ako rozumieť filmu, 2011
Můra noční, předvánoční, 2014 (tu toho na čítanie veľa nie je, ide skôr o úžasné Timove ilustrácie a skvelý netradičný vianočný príbeh)
Rozbor filmu, 2015
Jak číst film, 2017

Budem rada, ak mi napíšete, či aj vy navštevujete filmové festivaly – ak áno, tak ktoré sú tie vaše obľúbené. Prípadne, akých iných filmových akcií sa zúčastňujete, možno ma inšpirujete niečím novým.

Vyjadri svoj názor. Ako sa ti páčil môj príspevok? 🙂

Ohodnoť príspevok kliknutím na hviezdičky

Priemer 5 / 5. Už ohodnotilo: 5

Zatiaľ žiadne hodnotenie. Buď prvý!

Zdieľaj
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *