Parazit sa stal najlepším filmom minulého roka a prepísal tak dejiny histórie Oscarov

5
(7)

Juhokórejský Parazit si dnešnú oscarovú noc doslova uchmatol pre seba. 92. ročník Oscarov priniesol veľké prekvapenie v podobe víťaza v hlavnej kategórii. Za najlepší film minulého roka Akadémia zvolila čiernu komédiu režiséra Džun-ho Pona (známeho aj ako Bong Joo-hoa), čo takmer nikto nepredpokladal.

Parazit
Zdroj: deadline.com

Medzi hlavných favoritov patrili najmä dve snímky. V prvom rade to bol Joker a jeho mrazivý prerod zo zlomeného, skrachovaného komedianta Arthura na šialenú ikonu zločinu. Veľké šance sa pripisovali aj vojnovej snímke od oscarového režiséra Sama Mendesa1917, ktorá
bola ocenená Zlatým glóbusom v kategórii Najlepšia réžia a Najlepší film. Do slovenských kín však
prichádza až 13.02.2020, kedy budeme môcť jej kvality skutočne posúdiť aj sami.

Keď sa schyľovalo k záveru samotného programu a všetci, čo noc prebdeli, už mierne poklipkávali očami, vvhlásenie hlavnej kategórie Jane Fondovou okamžite každého prebralo. To, že bol minulý filmový rok skutočne kvalitný a konkurencia bola tým pádom naozaj slušná, je pre víťaza o to väčším zadosťučinením. Zvíťaziť nad americkými snímkami od režisérov ako Quentin Tarantino (Once Upon Time in Hollywood), Martin Scorsese (The Irishman), či spomínaný Sam Mendes (1917) si naozaj zaslúži sňatie pomyselného klobúka.

Parazit (2019) sa tým momentom stal prvým cudzojazyčným filmom, ktorý zvíťazil v kategórii Najlepší film. Veľmi odvážny krok, ktorým akademici milo potešili priaznivcov kvalitných cudzojazyčných filmov a zabezpečili tak filmu záujem od divákov, ktorí by oň (bohužiaľ) pravdepodobne, bez tohto zlatého pozlátka, ani nezakopli. Pretože vidieť najlepší film roka 2019, chce každý. Aj toto je skvelá cesta, ako ho ešte viac zviditeľniť pred svetom. Cesta, ktorá snáď aspoň čiastočne odbúra hranice, s ktorými ešte mnoho divákov bojuje – cudzí jazyk, titulky vo filme, iná kultúra a obsadenie, v ktorom nehrá Brad Pitt, ani Scarlett Johansson. Hrajú v ňom herci, ktorých ste pravdepodobne nikdy v živote doteraz nevideli, no nič to nemení na tom, že hrajú ako o život.

Parazit
Zdroj: TASR/AP

Oscar 2020 – sumár

PARAZIT – 4 OSCARY
Najlepší film: Parazit
Réžia: Džun-ho Pon
Pôvodný scenár: Džun-ho Pon, Won-han Džin – Parazit
Medzinárodný film: Južná Kórea – Parazit

Parazit je film, ktorý počas vyše dvoch hodín vystrieda niekoľko filmových žánrov a robí to absolútne brilantne. Je to film, v ktorom žiadna postava nie je čiernobiela, napriek tomu, že sa dej hýbe okolo dvoch rodín z odlišných spoločenských vrstiev. A práve toto je samotnou nosnou témou filmu – rozširujúca sa priepasť medzi chudobnými a bohatými vrstvami v Južnej Kórei. Vzácnosť Parazita tkvie aj v tom, že dokáže baviť a zaujať aj divákov zvyknutých na mainstream a zároveň veľmi potešiť tých viac artovo orientujúcich. Za týmto dielom stojí majstrovská réžia, ktorá bola dnes v noci aj patrične ocenená.
Režisér sa môže pochváliť ešte ďalším jedinečným titulom – na festivale v Cannes získal hlavnú cenu poroty – Zlatú palmu ako prvý juhokórejský režisér.

1917 – 3 OSCARY
Kamera: Roger Deakins – 1917

Mix zvuku: 1917 – Mark Taylor a Stuart Wilson
Vizuálne efekty: 1917 – Guillaume Rocheron, Greg Butler a Dominic Tuohy
Tri zlaté sošky poputovali snímke 1917, ktorej natáčanie prebiehalo najmä v exteriéroch a film je točený spôsobom, aby to vyzeralo na jeden záber.

JOKER – 2 OSCARY
Mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Joaquin Phoenix
Pôvodná filmová hudba: Hildur Gudnadóttir
Absolútne zaslúžené víťazstvo za rolu, v ktorej Joaquin siaha na svoje psychické dno. Po vzhliadnutí Jokera totiž máte chuť siahnuť po antidepresívach, pretože vám dokonale predvedie tú najväčšiu temnotu a beznádej. Jeho smiech je naplnený tým najhlbším smútkom, aký si len dokážete predstaviť. A  ešte hodiny po premietaní vám v hlave vytvára hrozivé ozveny.
Druhá premenená výhra v podobe pôvodnej filmovej hudby je rovnako zaslúžená. Za  nádhernou, no kvalitne depresívnou hudbou stojí hudobná skladateľka, violončelistka a súčasne aj sólová speváča Hildur Guðnadóttir, ktorá robila hudbu napríklad aj filmu k Sicario 2: Soldado.

VTEDY V HOLLYWOODE – 2 OSCARY
Výprava: Barbara Ling, Nancy Haigh
Mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Brad Pitt 
Ako vášnivej milovníčke Leonarda DiCapria sa mi to ťažko priznáva, no faktom je, že v poslednej Tarantinovke ma omnoho viac bavila postava Brada Pitta.
Kaskadér Cliff, so svojím vycvičeným hafanom boli dvojica eňo ňuňo a obraz Bradovho hrudníka, ktorý aj v 55 rokoch stojí zato, si spred očí len tak ľahko nevymažete. V tomto prípade ide zároveň o jeho prvého Oscara vôbec, ktorého získal ako jednotlivec.

Once Upon A Time In Hollywood
Zdroj:gq.com.au

LE MANS ’66 – 2 OSCARY
Strih: Andrew Buckland, Michael McCusker – Le Mans ’66
Strih zvuku: Le Mans ’66 – Donald Sylvester
Dvoch Oscarov si pre seba ukradla aj životopisná dráma Le Mans ’66, v hlavných úlohách s Mattom Damonom a Christianom Baleom.

Ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Renée Zellweger – Judy
Film, v ktorom sa Renée Zellweger údajne doslova stala známou herečkou a speváčkou Judy Garlandovou vstupuje do našich kín už 13.02.2020. Ak sa chcete presvedčiť, či si Oscara zaslúžila, kupujte vstupenky.

Renée Zellweger
Zdroj: indiewire.com

Ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Laura Dern – Manželská história
Laura Dern stvárnila v dráme o citlivom manželskom rozpade typickú surovú právničku, ktorej na vzťahu Charlieho a Nicol v skutočnosti vôbec nezáležalo. Naopak, na ich utrpení sa snažila čo najviac profitovať. Vo filme sa jej ušlo niekoľko skvelých monológov ako napríklad reč o postavení matky, ktorá musí byť vždy stopercentná a ktorej sa nič neodpúšťa. A o otcovi, ktorý stelesňuje Boha – nemusí byť zúčastnený, jemu jednoducho stačí, že existuje.

Adaptovaný scenár: Taika Waititi – Králiček Jojo
V tejto kategórii by som ako víťaza radšej videla Malé ženy, no tým sa ušli Najlepšie kostými, takže vládne v oscarovom svete aspoň väčšia rovnováha.

Kostými: Jacqueline Durran – Malé ženy

Malé ženy
Zdroj: adventuresinpoortaste.com/

Najlepší animovaný film: Toy Story 4
Toy story 4 je krásnym návratom do detstva. Je originálny, dojímavý, poučný a stále má čo ponúknuť. Nie len deťom, ale aj dospelým, ktorý si srdce nechali navždy pootvorené dobrodružstvám. Donekonečna a ešte ďalej…tak ďaleko zablúdi vaša fantázia vďaka príbehu, ktorý stále má srdce a ja aj v tomto prípade s rozhodnutím Akadémie súhlasím.

Pôvodná filmová pieseň: (I’m Gonna) Love Me Again z filmu Rocketman (hudba: Elton John, text: Bernie Taupin)

Po jednej Zlatej soške získali aj:
Najlepší krátky animovaný film: Hair Love
Najlepší hraný krátky film: The Neighbors’ Window
Najlepší krátky dokumentárny film: Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)
Masky: Bombshell – Kazu Hiro, Anne Morgan a Vivian BakerNajlepší dokumentárny film: Americká fabrika

Čo hovoríte na víťazov tohtoročného Oscara? Prevláda spokojnosť, či skôr rozhorčenie?

Vyjadri svoj názor. Ako sa ti páčil môj príspevok? 🙂

Ohodnoť príspevok kliknutím na hviezdičky

Priemer 5 / 5. Už ohodnotilo: 7

Zatiaľ žiadne hodnotenie. Buď prvý!

Zdieľaj
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *