Palmer – Justin Timberlake sa vracia do filmového sveta v dráme na Apple TV+

5
(1)

Palmer – návrat Justina Timberlakea do filmového sveta

Justin Timberlake je prvotne vnímaný najmä ako spevák a skladateľ, ktorý v hudobnom svete pobral už niekoľko významných ocenení. Po roku 2000 prenikol aj do filmového univerza a zahral si v rôznych snímkach, z ktorých medzi tie vydarenejšie možno zaradiť spoluprácu so Samuelom L. Jacksonom v Black Snake Moan (2006), The Social Network (2010) fenomenálneho Davida Finchera, sci-fi In Time (2011) či príjemnú oddychovku Friends with Benefits (2011).

Aj keď jeho herecký výkon nie je úplne márny, so Zlatou soškou v ruke ho pravdepodobne nikdy neuvidíme. Aktuálne bojuje o naše sympatie v dráme Palmer, dostupnej na Apple TV+, ktorej sa režisérsky chopil Fisher Stevens. Eddie (Justin Timberlake) je podmienečne prepustený po dlhých 12 rokoch strávených vo väzení. Dostáva druhú šancu na život a snaží sa splynúť s ostatnými obyvateľmi na vidieku v Louisiane, v ktorom sa dni a noci točia najmä okolo pravidelných cirkevných omší, vychladeného piva a milovaného futbalu.

Palmer filmová recenzia
Zdroj: thehindu.com

Eddie sa čoskoro spoznáva aj s podnájomníkmi, ktorí v priestoroch malého karavanu spoluobývajú pozemok jeho babičky – s hlučnou blondínkou Shelly (Juno Temple), ktorá si ulietava na rôznych závislostiach a s jej citlivým malým synom Samom (Ryder Allen). Ten miesto športových hier holduje skôr čajovým popoludniam a rozprávky s kúzelnými vílami sleduje ako zhypnotizovaný. So sponkami vo vlasoch a v ružovom tričku s jednorožcom až nebezpečne vytŕča medzi svojimi vrstovníkmi a nevedome sa im podsúva ako ideálny kandidát vhodný pre chvíle šikany.

Vznik nečakaného priateľstva

Medzi Samom a bývalým trestancom sa začína rozvíjať nečakané priateľstvo, ktoré sa prehĺbi najmä potom, čo jeho matka zmizne na dva týždne. Eddie je prakticky nútený prebrať za sedemročného chlapca kompletnú starostlivosť, pričom sa stále pasuje aj so svojou minulosťou a citeľnými pohľadmi plnými opovrhnutia z radov miestnych. V spolužití so Samom sa učí pracovať so svojou prebývajúcou agresiou, s predsudkami a postupne si utrieďuje svoje životné hodnoty. Minulosť je však pripravená pripomenúť sa v tej najnevhodnejšej chvíli…

Máte pocit, že ste už obdobný príbeh niekde videli? A možno dokonca aj mnohokrát? Palmer skutočne ničím výrazne nevybočuje. Hlavná dejová linka nedisponuje žiadnymi prudkými zvratmi, práve naopak, je až nepríjemne predvídateľná. Prakticky už na začiatku je vám jasné, kam príbeh smeruje a ako sa jednotlivé postavy budú vyvíjať. Tobôž, ak ste pred jeho samotným vzhliadnutím urobili chybu a rozhodli sa pozrieť si najprv trailer. Ten je takmer trojminútový a divákovi nešťastne ukrojí z nasledovného zážitku,  pretože je v ňom skratkovito vyrozprávaný bezmála celý príbeh.

V snímke Palmer sledujeme zrod sprvu veľmi nepravdepodobného priateľstva, ktoré obom článkom obráti život naruby. Sam nevedomo pôsobí na Eddieho ako akýsi mentor, ktorý mu cez svoju bezprostrednosť a detskú úprimnosť ukazuje nový pohľad na život. Justin Timberlake podáva vcelku slušný výkon a rola tohto typu mu sedí. No napriek všetkému ho prekvapivo prevalcováva práve malý Ryder Allen. Nováčik vo svete filmu, ktorý v budúcnosti ešte môže prekvapiť, je v úlohe svojského Sama veľmi prirodzený. Svojimi vtipnými hláškami osviežuje inak neprekvapivý a miestami až vlečúci sa dej.

Palmer filmová recenzia
Zdroj: latfusa.com

Zženštilý chlapček je najväčším esom celého filmu

Vďaka tejto postave film aspoň málom vybočuje zo všadeprítomnej zvyškovej priemernosti. A to spôsobom, akým divákom citlivo servíruje chlapcovu povahu. Aj napriek jeho zženštilosti poukazuje na skutočnosť, že vytŕčať z davu automaticky neznamená byť zlý. A byť iný ako väčšina, môže byť zároveň aj úplne v poriadku. No možno práve toto búranie predsudkov a neakceptácia istej inakosti spoločnosťou, bude pre niektorých divákov väčším rušivým elementom ako ostatné nedostatky.

Naproti hlavným protagonistom sú niektoré vedľajšie postavy a ich neduhy iba veľmi letmo načrtnuté a nerozvinuté, čím zároveň nedokážu dôkladne naplniť svoju úlohu. V príbehu si samozrejme nájde svoje čestné miesto aj romantická línia. Ale aj napriek dojemným scénam, ktoré pravdepodobne udrú na citlivú strunu nejednému divákovi, sa stále nemôžeme baviť o filme, ktorý možno označiť ako výnimočný. Výrazne tomu nepomáha najmä vcelku odfláknutý scenár (Cheryl Guerriero), s ktorým by sa patrilo viac vyhrať.

Palmer viazne na križovatke niekde medzi  sociálnou drámou a feel-good filmom, pričom ani jedným z nich nie je tak poriadne. Ten pocit známeho a niekoľkokrát videného, ktorého sa neviete po celý čas pri jeho pozeraní zbaviť, mu výrazne uberá na svojej sile. Snímku prakticky po žiadnej stránke nemožno hodnotiť za vyslovené zlú či nevydarenú. Ale to sa stále nevylučuje s faktom, že ide o film, ktorý vami neotrasie, pretože neponúka nové vnemy či aspoň nové prístupy k obdobnej tematike. Je to záležitosť vhodná na víkendové odpoludnie, po ktorej si vypijete kávu a život bude pokračovať ďalej.

Hodnotím: 6/10

Vyjadri svoj názor. Ako sa ti páčil môj príspevok? 🙂

Ohodnoť príspevok kliknutím na hviezdičky

Priemer 5 / 5. Už ohodnotilo: 1

Zatiaľ žiadne hodnotenie. Buď prvý!

Zdieľaj
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *