Olive Kitteridge – kvalitná miniséria z produkcie HBO

5
(2)

Olive Kitteridge – 4-dielna dráma podľa rovnomenného románu Elizabeth Strout

V poslednom čase mám (aj pre nedostatok času) v obľube minisérie. Vždy ma preto poteší, ak objavím nejaký ďalší kvalitný do zbierky. Takým je aj Olive Kitteridge (2014) od režisérky Lisy Cholodenko. Má iba 4 diely, takže ju dokážete zhltnúť aj za jednu lenivú sobotu. Napriek tomu, že seriál nie je nový, v širších kruhoch je pomerne neznámy. Existuje však niekoľko dôvodov, prečo by ste ho nemali ignorovať. V prvom rade – herecké obsadenie. Samotnú Olive hrá úžasná oscarová Frances McDormand, ktorá svoje kvality dokázala už v niekoľkých predošlých filmoch. Taktiež sa môžete tešiť aj na Richarda Jenkinsa (Six Feet Under), Jesseho Plemonsa (I´m Thinkin of Ending Thinks), či na Billa Murraya (nezahrá si veľa, ale jeho prítomnosť poteší). Seriál zaujme už svojim nápaditým introm a čo sa týka obsahu, ten je svojský, často až nepríjemný, no zároveň aj veľmi zo života.

Olive Kitteridge
Zdroj: wunc.org

V minisérii z produkcie HBO sledujeme 25 rokov života bývalej matematičky Olive Kitteridgovej. Prenikáme do jej komplikovaného vzťahu so synom Christopherom a stávame sa súčasťou jej manželstva s lekárnikom Henrym, ktorý je jej dokonalým protipólom. Akceptuje jej ťažkú povahu a ignoráciu jeho dojemných romantických gest. Proste ju miluje bez výhrad, so všetkým, čo jej osoba ponúka. Henry je známy svojou ústretovosťou  a schopnosťou objaviť v každom obyvateľovi prímorského mestečka niečo dobré. Ich manželstvo po dlhých spoločných rokoch miestami vyzerá skôr ako vyčerpávajúci boj a nie ako hniezdočko vášne, čo je zároveň aj úplne prirodzené. Seriál dokáže veľmi výstižne zachytiť priepastný rozdiel vnímania vzťahov oproti dnešnej dobe – schopnosť zotrvať vo vzťahu aj napriek ťažkým časom a každodennej rutine. Olive si v komunikácii s kýmkoľvek neodpustí štipľavú poznámku, dokonca nešetrí ani malé deti. No je to iba jej obranný mechanizmus, ktorým zakrýva svoju zraniteľnosť a životnú bolesť nesúcu v srdci.

Olive Kitteridge
zdroj: amazon.com

Pre koho je seriál vhodný? 

Rozhodne nie pre masy. Stotožniť sa so zatrpknutou a večne mrzutou Olive nie je úplne jednoduché. Navyše, pre mladšie generácie budú témy ako staroba, náročnosť zotrvania v dlhoročnom manželstve, či častokrát nesympatické konanie človeka, ktoré vyviera z množstva ťažkých skúseností, pravdepodobne cudzie a nie príliš zaujímavé. Ale vždy je to o jednotlivcovi a jeho hĺbke vnímania a schopnosti vcítenia sa do kože niekoho iného. Preto, akokoľvek ste starí, aspoň to s tou Olive skúste. Mimochodom, ide o drámu podľa knižnej predlohy románu Elizabeth Stroutovej, takže ak máte v týchto chladných dňoch skôr chuť siahnuť po dobrej knihe, určite to bude rovnako dobrá voľba.

Vyjadri svoj názor. Ako sa ti páčil môj príspevok? 🙂

Ohodnoť príspevok kliknutím na hviezdičky

Priemer 5 / 5. Už ohodnotilo: 2

Zatiaľ žiadne hodnotenie. Buď prvý!

Zdieľaj
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *