Čosi o mne a o mojej ceste k filmu 🎥

O mne

Ahoj, volám sa Simona Sopiaková, pochádzam z Komárna a mám 28 rokov. Pred niekoľkými rokmi sa mi začal otvárať nový svet. Svet kvalitného filmu, ktorý je pre množstvo ľudí dodnes neprebádaný a mne sa zdalo, že by bolo sebecké sa s ním nepodeliť. 
A tak som sa v novembri roku 2019 rozhodla založiť tento blog.

Moja láska ku kinematografii sa nezačala rozvíjať ešte kdesi v útlom detstve, ako by možno mnohí očakávali. Kedysi som bola klasickým konzumným divákom, ktorý prevažne prijímal to, čo mu bolo poskyované – televíziou, videopožičovňou a najmä štandardne americkou produkciou. Hltala som Hollywood, pretože kto podá lepší výkon ako slávni herci z červeného koberca… Dnes už sa nad tým len pousmejem a beriem to ako prirodzený vývoj.

Vzťah k fimu som si začala budovať najmä v čase môjho štúdia na vysokej škole v Bratislave, kde som postupne začala navštevovať rôzne filmové prednášky a kino kluby. Keď spolubývajúce vyrážali na diskotéky, ja som otvárala notebook a prenikala do tajov európskych, či ázijskych režisérov. 

Mať nejaké koníčky a záľuby je veľmi fajn. Ale nájsť pre niečo vášeň, ktorá sa zrazu stane súčasťou vášho bytia, súčasťou každého vášho nového dňa, je na nezaplatenie.
Postupne som objavovala vždy niečo nové. Začala som podrobnejšie študovať históriu kinematografie, zháňala knižky a bola som v nemom úžase, akým málom vedomostí som o tomto umení doteraz disponovala. 

Ďalší mikrosvet mi otvorili filmové festivaly – či už v rámci diskusií o samotnom filme a v možnosti vidieť tituly, ktoré sa do našich kín častokrát ani nedostanú. No a v neposlednom rade v rovine spoznávania nových ľudí, ktorí ma opäť posunuli niekam ďalej.

Keď sa ma dnes niekto opýta, na ktorej škole som film študovala, beriem to ako kompliment, no moja odpoveď je – na žiadnej. Mám vyštudovanú Ekonomickú univerzitu, ale film študujem každý deň. Každý nový, ktorý mi príde do života je ako pomyselná tehlička, ktorú prikladám k tej predošlej. A postupne si tak staviam svoj filmový vesmír

Viem, že divákov zaujíma najmä komercia a to sa aj odráža v programe kín, či v ponúkanom obsahu na filmových portáloch. To, čo som vo svojich začiatkoch nikde komplexne nevedela nájsť (tipy na kvalitné filmy – artové, festivalové a nie len tie, ktoré bežia aktuálne v kinách, no napriek tomu sú rovnako dôležité) chcem teraz uľahčiť tým, ktorí sa rozhodli o film trošku viac zaujímať a možno nevedia, kde začať.

Zvolila som si kľúkatejšiu cestu, na ktorej sa tak celkom nebudem prispôsobovať dopytu. Mojim cieľom je ukázať čitateľom to menej dostupné a neprebádané.  Odkazovať budem aj na staršie snímky, ktoré z hľadiska kinematografie predstavujú častokrát oveľa väčší prínos ako súčasné tituly. Poukázať chcem aj na filmy, pri ktorých je potrebné vystúpenie z komfortnej zóny a ktoré možno nie je vždy jednoduché pochopiť a vstrebať.

Moje recenzie budú obsahovať moje vlastné názory, pocity a myšlienky.
A najmä ich budem písať s láskou. Preto verím, že to z nich bude aj cítiť.

Ak ťa môj smer oslovil, tak si tu správne.
Vitaj na mojom blogu – Simona v krajine filmov.

 

 

 

 

 

 

Kontakt: simonavkrajinefilmov@gmail.com

Zdieľaj
  •  
  •  
  •  
  •  
  •