Netflix, HBO GO alebo…? Čo pozerať, kým odznie koronavírus?

5
(8)

NETFLIX, HBO GO alebo…?

V najbližších dňoch sa stanú našimi vernými kamarátmi streamovacie zariadenia ako Netlix, či HBO GO. Kiná na celom Slovensku už zatvorili svoje brány, premiéry dlho očakávaných titulov sa odkladajú na neurčito a natáčania filmov sú prerušené. Veľké plátno chýba každému filmovému milovníkovi, no napriek tomu nemôže nikto tvrdiť, že by nebolo čo pozerať. Ak ten pocit máte, v nasledujúcom článku vám poskytnem zopár tipov, ako tráviť najbližšie dni doma – v pohodlí domova, zodpovedne, so svojimi najbližšími a ešte aj pri dobrých filmoch.

1, Streamovacie platformy

Predpokladám, že väčšina filmových fanúšikov a značné percento mladých ľudí si v súčastnosti platí aspoň jedno zo streamovacích zariadení. A ak aj doposiaľ nie, minimálne v týchto dňoch nad tým už  mnohí uvažujú. Odhliadnuc od aktuálnej situácie sa ma z času na čas vždy niekto pýta, či sa viac oplatí Netflix, či HBO GO. Čo je lepšie? Univerzálna odpoveď neexistuje, pretože každý z nás hľadá  a preferuje niečo iné.

Netflix vs HBO GO
Zdroj: fueradeseries.com

Osobne si myslím, že napriek tomu, že Netflix ponúka neporovnateľne viac titulov, v pomere kvalita-kvantita HBO GO výrazne vedie. Naproti tomu má Netflix určite lepšie zvládnutú technickú stránku a aj problém s absenciou CZ tituliek sa už značne odstránil. Po niekoľkých mesiacoch užívania sa už ale čím ďalej tým viac predierate balastom, pretože táto platforma ponúka obsahovo podľa môjho názoru skôr tvorbu pre „teen“ divákov, či typické americké seriály, ktoré sa svojou originalitou nedajú porovnať s vlastnou HBO produkciou.

HBO GO využíva pri jednotlivých tituloch hodnotenie filmov z databázy IMDb.com, čo väčšina užívateľov oceňuje a na Netflixe im naopak táto možnosť dosť chýba. Navyše, až tretina obsahu pozostáva práve zo spomínanej vlastnej výroby, ktorú ocenia najmä artovo založení diváci.

Stručné porovnania:

Netflix

 • ponúka cca 4 800 titulov
 • skúšobná verzia na mesiac zadarmo
 • cena od 7,99 €/mes. (basic – 1 zariadenie)
 • takmer všetky tituly vo FullHD kvalite, vybrané filmy dokonca až v 4K rozlíšení
 • možnosť úpravy maximálneho rozlíšenia
 • zvuk 5.1 + vybrané tituly v kvalite Dolby Atmos 7.1.2ch.
 • možnosť vytvárania profilov
 • maximálny počet zariadení – 4

Tipy na filmy: The Two Popes, Marriage Story, Call Me by Your Name
Tipy na seriály: The Crown, Narcos, Better Call Saul

The Two Popes
Zdroj: venkatarangan.com

HBO GO

 • cca 1 800 titulov
 • skúšobná verzia iba na týždeň zadarmo
 • cena 5,99 €/mes.
 • iba vybrané tituly vo FullHD kvalite, absencie 4K rozlíšenia
 • niektoré tituly sú v HBO GO dostupné niekoľko dní pred premiérou na HBO
 • takmer 1/3 obsahu tvori vlastná produkcia
 • maximálny počet zariadení – 5

Tipy na filmy: Doktor smrť, Robin Williams: Come Inside My Mind, Hoříci keř...
Tipy na seriály: Pustina, Veľké malé klamstvá, Ostré predmety, Sladký život, Mladý pápež, Nový pápež

Sharp objects - HBO GO
Seriál Ostré predmety
Zdroj: mewatch.sg

Iba stručne spomeniem Amazon Prime Video, ktoré disponuje cca 670 titulmi za cenu 5,99 €/mesačne. No kvôli absencii slovenského a českého dabingu a nízkemu počtu titulov je pre Slovákov zatiaľ veľmi málo lákavé.
Apple TV +, ktorá bola na Slovensku spustená 1.11.2019 ponúka na prvý pohľad služby za lákavo nízku cenu 4,99 €/mesačne, no výber je zatiaľ skutočne smiešny. Rozhodne by som do tejto platformy neinvestovala, no mnohí sme si ju vyskúšali aj vďaka tomu, že nám ju spoločnosť Apple na oplátku za kúpu ich výrobku ponúkla na rok zadarmo. Výhodou je možnosť sledovania offline, neprítomnosť reklamy a fakt, že neignoruje ani slovenčinu. No po oboznámení sa s ponukou zostávam pri názore, že Netflix, či HBO GO sú zatiaľ ďaleko lepšou voľbou.

Suma sumárum…

Na otázku, do akého streamovacieho zariadenia investovať, by som teda odpovedala veľmi jednoducho: vypnite televízor, predplaťte si Netflix, aj HBO GO  a získate obsah dokopy od 14 eur/mesačne. Myslím, že málokto by si dovolil púšťať sa do debát, či je pár eurová mesačná suma za tisícky ponúkaných titulov privysoká. Ak berieme do úvahy, že jedna návšteva kina spolu aj s občerstvením vyjde takmer rovnako, nie je o čom diskutovať.

Treba si však uvedomiť, že zážitok, ktorý nám sprostredkuje veľké plátno sa ničomu inému nevyrovná. To, že sme čoraz viac zahltení množstvom (väčšinou) kvalitného obsahu od streamovacích gigantov sa sprvu javí iba ako pozitívny fakt. No tak ako všetko, aj tieto zariadenia so sebou prinášajú svoju daň. Ak by sme sa niektorí vrátili v čase, do odobia nášho dospievania, zaspomíname si na to, čo pre nás znamenala obyčajná návšteva videopožičovne. Doslova malý sviatok a radosť z uchmatnutia si titulu, ktorý sme už dlhšie túžili vidieť, aby sme jeho obsah konečne mohli prebrať s kamarátom. Naproti tomu dnešní tínedžeri riešia akurát to, ktorý zo stoviek seriálov si majú práve pozrieť. Prístup je okamžitý, výber obrovský.

A akosi je to vždy tak, že všetko, čo je ľuďmi vnímané ako samozrejmosť, si prestávajú vážiť. Stráca to punc ozajstnej hodnoty, jedinečnosti a vzácnosti. Všetkému, k čomu sa dostaneme príliš ľahko, nemáme potrebu venovať príliš veľkú pozornosť. Pretože sa ani nestihneme nadýchnuť a je tu niečo nové, čo musíme čím skôr zhltnúť. Aby sme zostali aktuálni.

2, DAFilms.sk – filmový portál s lokálnym obsahom

dafilms.sk
Zdroj: dafilms.sk

Dohromady 250 českých a slovenských titulov ponúka filmový portál dafilms.sk, ktorý sa zameriava najmä na autorské dokumentárne filmy, filmy na pomedzí žánrov, experimenty a artové diela. Súčasne ponúka aj aktuálnu domácu hranú tvorbu a to všetko za cenu 6 €/mesačne. Samozrejme, že v porovnaní so spomínaným Netflixom, či HBO táto ponuka mnohým nepríde až taká lákavá, no pokiaľ má niekto chuť podporiť našu tvorbu, tak je tento portál ideálnou voľbou. Navyše, do 29. marca aktuálne umožňuje ročné predplatné so zľavou až 40 %.

Tipy na filmy: Nech je svetlo, Piata loď, Ostrým nožom, Dobrá smrť, Pomaľované vtáča

3, Digitálna distribúcia

Nahradí kino digitálna distribúcia? Aktuálna situácia nám prináša aj akýsi nový trend – štúdia Universal, či Warner Bros sa rozhodli svoje nové filmy presunúť z kín do digitálnej distribúcie. Ktoré tituly budú do konca budúceho týždňa dostupné v digitálnej forme prostredníctvom služieb ako Fandango Now, Vudu alebo iTunes sa dozviete tu.

Emma
Zdroj: bookandfilmglobe.com

4, Návrat k starej dobrej klasike

Toto obdobie nás nedobrovoľne núti tráviť viac času doma. Zároveň to prináša aj isté pozitívum, pretože zrýchlená doba, ktorá je miestami až neunosná, je aktuálne brzdená a Zem má konečne čas nadýchnuť sa (vidno to aj na aktuálnom krásnom počasí). Minimálne dočasne dochádza k návratu k starším tradičným hodnotám. Možno si v týchto dňoch doma po prvý krát pečiete vlastný chlieb, trávite čas so svojimi blízkymi alebo ste s nimi aspoň v častejšom telefonickom kontakte.

Tak aj vo svete filmovom možno práve teraz nastal ten správny čas na to, aby ste trošku viac do hĺbky prebádali jeho históriu. Času je dosť, siahnite po čierno-bielej klasike alebo do rokov vášho narodenia. Zistite, aké filmy vtedy vychádzali, je dôležité poznať klasiku. A je tam toho koopa, čo stojí za to.

Audrey Hepburn - Sabrina
Zdroj: parade.com

Možností je niekoľko, tipy na konkrétne filmy, či seriály vám kedykoľvek rada poskytnem.
Ako tieto dni trávite vy? Pri akom seriáli, či filme?

Vyjadri svoj názor. Ako sa ti páčil môj príspevok? 🙂

Ohodnoť príspevok kliknutím na hviezdičky

Priemer 5 / 5. Už ohodnotilo: 8

Zatiaľ žiadne hodnotenie. Buď prvý!

Zdieľaj
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

4 Replies to “Netflix, HBO GO alebo…? Čo pozerať, kým odznie koronavírus?”

 1. Akurat som narazil na tento starsi clanok a trochu som sa pousmial nad HBO GO, ktory na slovensku rozhodne nema 5.1 audio. Cca 2 roky dozadu to spomenuli na Twitteri a to je asi tak vsetko co spravili, je im to ukradnute. Prave som to opat otestoval na Sony Bravia (Star Wars 9, LeMans 66) a je to obycajne stereo, takze bez zmeny. Akoby bol problem vysielat originalnu zvukovu stopu bez toho podradneho stereo downmixu. Este aj Westworld a GoT som stahoval z torrentov lebo tak mali original zvuk 5.1 co je uplne iny zazitok a poznat to aj v pocitaci na sluchadkach ak mate vo Windowse kupeny Dolby Atmos for Headphones.

  1. V tom prípade upravujem info a ďakujem za upozornenie. Túto informáciu podávalo niekoľko pomerne známych zdrojov, ale idea sa zo strany HBO GO očividne nezrealizovala.

 2. HBO GO ze ma zvuk 5.1? No neviem ked mne ide iba stereo a vsade kde o tom citam sa pise len o stereu. A Netflix ponuka v atmose zvuk 7.1 (5 +sub+2 stropne atmos) nie 7.1.2

  1. A kde konkrétne si o tom čítal? Pretože ja som tiež pozerala niekoľko zdrojov, v ktorých sa uvádzajú tieto informácie. Ale pokiaľ sa mýlim, rada info v článku opravím.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *