Marriage Story od Netflixu sa medzi divákmi okamžite zaradil k titulom, ktorému mnohí dávajú nálepku „najlepší film roka“

5
(6)

Hneď v úvode sú nám predstavené charaktery hlavných postáv prostredníctvom vzájomných listov, ktoré o sebe manželia Nicol (Scarlett Johansson) a Charlie (Adam Driver) napísali.
Divák má už od začiatku úsmev na tvári, pretože si uvedomuje, aké krásne a vzácne je, ak dokážu dvaja ľudia aj po rokoch spoločného žitia o sebe hovoriť samé pekné veci a neberú osobnosť toho druhého za samozrejmosť. Keď sú obyčajné vlastnosti, či dokonca zlozvyky vnímané očami tohho druhého ako niečo rozkošné, príťažlivé, či dokonca statočné.

Po nádhernom úvode, ktorý hladí na duši, nastupuje súčasnoť, v ktorej už nie sú títo dvaja ľudia tak celkom naladení na rovnakú vlnovú dĺžku. Dokonca sa schyľuje k rozvodu. Napriek tomu, že k tomuto rozhodnutiu dospeli vzájomne a idú do neho s tým, aby celý proces prebehol rýchlo, hladko a so zachovaním vzájomného rešpektu, ako to už býva, situácia postupne naberá trochu iný spád. Zamieša sa do nej ego, staré krivdy a nezmyselná potreba vyjsť z rozvodu ako víťaz. No a v neposlednom rade je tu spoločné dieťa. Syn, na ktorom obom rodičom záleží, no je ešte príliš mladý na to, aby za seba mohol sám rozhodovať, no zároveň dostatočne starý na to, aby situáciu vnímal.

Jednotlivé scénky miestami iba symbolicky, no dostatočne jasne načrtávajú ako blízko majú k sebe ústredné postavy v danom momente a ako sa cítia (Charlieho prázdny byt s holými stenami je iba odrazom jeho vnútornej prázdnoty. Odrazom toho, že sa presťahoval z nutnosti a dočasne, no necíti sa v ňom dobre a neplánuje sa tam zabývať). Fyzická vzdialenosť medzi nimi je počas deja v jednotlivých situáciách stále odlišná, v závislosti aj od ich emočnej blízkosti.
Za jednu z najsilnejších scén považujem excelentne zahranú hádku, v ktorej Adam Driver podáva neuveriteľný výkon (možno aj svoj najlepší vôbec) a ako manžel adresuje ešte stále svojej súčasnej manželke Nicol slová, ktoré ľutuje ešte skôr, než ich vysloví. Napriek tomu ich potrebuje dať zo seba von…

Film obsahuje niekoľko ďalších perfektných momentov, s takmer dokonalým scenárom a vyrovnanými výkonmi, pri ktorých sa neviem rozhodnúť, kto z dvoch hlavných postáv dáva latku vyššie. Máme tu dvoch skvelých hercov – Adamov hlboký hlas a jeho tvár, ktorá nemá dokonalé črty, no je nesmierne ľudská a taká reálna. Naproti tomu je tu zmyselná Scarlett, ktorá si síce v poslednom čase vyberá role vo filmoch, ktoré idú úplne mimo mňa, no Zaklínač koní, Stratené v preklade, či Ona sa už nikdy nevymaže. Ale viete čo? Každá situácia nepotrebuje svojho víťaza. Tak ako je to aj pri rozvode.

Do deja postupe vstupujú aj ďalšie vedľajšie postavy ako drsní právnici, ktorým na vzťahu Charlieho a Nicol vôbec nezáleží. Ich jediným cieľom je na ich rozpade čo najviac profitovať. Tu treba vyzdvihnúť moju obľúbenú Lauru Dern, ktorej sa ušlo niekoľko skvelých monológov ako napríklad ten o postavení matky, ktorá musí byť vždy stopercentná a ktorej sa nič neodpúšťa. A o otcovi, ktorý stelesňuje Boha. Mnohokrát nie je zúčastnený, no jemu jednoducho stačí, že existuje.

Aj napriek tomu, že sa rozvodová situácia miestami zvrháva na škaredý boj, miestami vždy opäť dochádza k chvíľam, kedy sú si Charlie a Nicol opäť blízki a divák vníma, že láska a rešpekt medzi nimi stále úplne nevyhasli.

Marriage Story si berie niečo z trilógie Before…, niečo z bolestivej Kramerovej verzus Kramer, okrajovo som si spomenula aj na Patersona (tiež v hlavnej úlohe s Adamom Driverom) a mnohé dopĺňa tým vlastným.

Kvôli zopár scénkam, ktoré mi nijak zvlášť nevadili, no zároveň mi prišli slabšie a nie nutne potrebné (spev Charlieho v bare a pod.) mi málo chýba k plnému hodnoteniu.
No Netflix má na konte ďalší kvalitný film, ktorý je nezávislou a nepovrchnou vzťahovovou drámou, ktorá z diváka nežmýka emócie nasilu.
Nakoľko je však tento rok v oblasti kinematografie nesmierne kvalitný, za film roka by som ho neoznačila. Minutáž by som pokojne okresala o 15 minút a myslím, že by to filmu nijako neublížilo. K 9* z desiatim pridávam ako bonus aj zopár mojich sĺz, ktoré u mňa bežné nie sú. Ale ten záver si ich naozaj zaslúžil.

Hodnotenie: 9/10

Vyjadri svoj názor. Ako sa ti páčil môj príspevok? 🙂

Ohodnoť príspevok kliknutím na hviezdičky

Priemer 5 / 5. Už ohodnotilo: 6

Zatiaľ žiadne hodnotenie. Buď prvý!

Zdieľaj
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

3 Replies to “Marriage Story od Netflixu sa medzi divákmi okamžite zaradil k titulom, ktorému mnohí dávajú nálepku „najlepší film roka“”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *