Malé ženy sú slepačou polievkou pre dušu

4.2
(5)

Malé ženy koncom januára konečne zaplavili aj naše slovenské kiná. Na knižnú adaptáciu slávnej literárnej klasiky sa tešili nie len nadšenkyne historických románov, ale aj priaznivci elity mladej generácie hercov.
Známy príbeh o sestrách Marchových bol sfilmovaný už niekoľkokrát a tak sa mnohí, celkom pochopiteľne pýtali, načo nám bude ďalšie spracovanie. Režisérka Lady BirdGreta Gerwig sa však rozhodla, že na plátna prinesie svoju verziu tohto príbehu. A že nie je ani náhodou zbytočná,  mi myslím, mnohí dáte za pravdu.

Rovnako ako v prípade oceňovanej snímky Lady Bird vsadila Greta aj tentokrát na spoluprácu so Saoirse Ronan a Timothée Chalametom. To jej však nestačilo a balíček doplnila menami ako Florence Pugh (Slnovrat), Emma Watson (Harry Potter, Kolónia) a Eliza Scanlen (Sharp Objects). A keď sa vekovo posunieme trošku vyššie, prídu ďalšie nadšenia v podobe Laury Dern a Meryl Streep. Základ na úspech je postavený, no ako sme sa už mnohokrát presvedčili, dobrí herci ešte nemusia znamenať všetko. Tentokrát to však vyšlo. Greta oživila známy príbeh a dala mu vlastnú podobu a formu, ktorá je aj v súčasnosti aktuálna a divácky príťažlivá.

Malé ženy
Zdroj: contraste.info

Film je nakrútený podľa rovnomenného románu Louisy May Alcott z roku 1868, pričom sa autorka pri písaní knihy inšpirovala najmä vlastným životom. Príbeh Malých žien je primárne určený najmä pre nežnejšie pohlavie, no prekvapivo kinosály napĺňajú aj zvedaví muži.

Dom rodiny Marchových je plný ženskej energie. Živelnosti, smiechu, milej naivity, detinských sesterských škriepok, no a v neposlednom rade prekypuje súdržnosťou a láskou. Mary (Laurna Dern) je matkou štyroch dospievajúcich dcér. Na ich výchovu je prakticky sama, manžel bojuje vo vojne. Napriek tomu, že nie sú bohatí, uznávajú tradičné rodinné hodnoty a teplo domova je pre nich dôležitejšie ako čokoľvek iné.

Každá z dcér je z úplne iného súdka. Jo (Saoirse Ronan) je živelná, emancipovaná rebelka. Píše romány, ktoré však musí upravovať podľa požiadaviek vydavateľa, aby boli predurčené na predaj. O podobe literatúry (ako aj o mnohom inom) rozhodujú výlučne iba muži. Snáď jediná spomedzi sestier nesníva o vydaji. Najdôležitejšia je pre ňu sloboda a nezávislosť. Jej potreba dokázať niečo významné a najmä bez pomoci muža, je na tie doby až nevídaná. Pre mňa osobne je Jo najzaujímavejšou a spolu s Amy zároveň najlepšie zahranou postavou v príbehu.

Malé ženy
Zdroj: lavanguardia.com

Amy (Florence Pugh) je krásna a rozmarná umelkyňa, ktorá neskôr odchádza so svojou tetou (Meryl Streep) do Paríža, aby sa zdokonalila v maľovaní. Jej postava počas deja prechádza najväčším osobnostným vývojom.  Meg (Emma Watson) sníva o šťastnom manželstve a rodine. Beth (Eliza Scanlen) naopak funguje vo svojom vlastnom tichom svete, v ktorom si vystačí s najbližšou rodinou a čistými tónmi klavíra.  Do ich malého nevinného sveta preniká aj Laurie (Timothée Chalamet), ktorý si so sestrami veľmi rozumie a ich ženská energia na neho pôsobi doslova ako magnet.

Malé ženy
Zdroj: backstage.com

Po celý čas sa na plátne prelína minulosť so súčasnosťou (rozdiel sedem rokov). Na  diváka tieto časové prechody zo začiatku pôsobia mierne mätúco, no dá sa na nich pomerne rýchlo zvyknúť. Každá postava má svoje tajné sny, ale postupným dospievaním a opúšťaným hniezda prenikajú do reálneho života, v ktorom rýchlo zisťujú, že svoje túžby musia kde-tu okresať. No zároveň si dávajú pozor na to, aby to urobili iba do takej miery, aby nestratili samé seba.

To ako bude divák v konečnom dôsledku s filmom spokojný, značne závisí aj od toho, s akými očakávaniami do neho vstupuje. Pokiaľ očakáva film, ktorý mu opakovane pozdvihne kútiky úst smerom dohora a obalí dušu mäkkou cukrovou vatu, tak bude rozhodne očarený. Malé ženy sú totižto presne tým filmom, ktorý si pozrieme, keď máme za sebou zlý deň. Keď potrebujeme odohnať mraky a zlepšiť náladu. Keď k sebe pozveme kamarátku na čaj, keď sa potrebujeme doplniť láskou, keď vonku prší, ale naše vnútro túži po slnku… Je to príbeh, ktorý nás nadopuje rovnako ako kvalitná slepačia polievka od mamy.
Malým ženám prakticky nie je čo zásadné vytknúť. No zároveň všetko vymenované je naozaj to všetko, čo vám tento niekoľkokrát sfilmovaný príbeh dokáže ponúknuť. Pre niekoho dokonalé postačujúce, pre iného možno príliš málo na absolútnu spokojnosť (najmä pre mladšie vekové kategórie zvyknuté na väčšiu dejovú akčnosť a dynamickosť).  Rovnako je trochu otázne, aké pocity by sme z filmu mali, keby v ňom nehrali tak kvalitní a dobre zohratí herci, ktorí v súčasnosti patria do smotánky mladšej generácie hercov a majú za sebou už niekoľko skutočne vydarených filmov.

Malé ženy
Zdroj: adventuresinpoortaste.com/

Treba však uznať, že Malé ženy prinášajú príbeh, ktorý je nadčasový. Ktoré zo šiestich nominácii na Oscara sa im podarí premeniť vo víťazstvo, je otázne. Nádejne to vidím najmä v kategórii Najlepší adaptovaný scenárNajlepšie kostými a Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe (Florence Pugh).

Dospievanie, obavy z budúcnosti, tlak spoločnosti a nutnosť dobrého vydaja, rovnosť žien, sila rodiny – toto všetko sú témy, ktorých sa Malé ženy dotýkajú. Verím, že väčšina divákov ich pokladá za dôležité a tento malý-veľký film podporí návštevou kina.

Vyjadri svoj názor. Ako sa ti páčil môj príspevok? 🙂

Ohodnoť príspevok kliknutím na hviezdičky

Priemer 4.2 / 5. Už ohodnotilo: 5

Zatiaľ žiadne hodnotenie. Buď prvý!

Zdieľaj
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *