Lisey’s story – seriálové spracovanie Kingovej knižnej predlohy v sebe neskrýva dostatočné lákadlá

0
(0)

Lisey’s story – ďalší knižný príbeh majstra hororov pretavený na plátno

Príbehy z pera amerického spisovateľa Stephena Kinga si vždy ľahko našli svojich čitateľov, no mnohí sa k jeho fantasy hororom dostali až cez ich filmové či seriálové spracovania. Autor si počas svojej kariéry stihol vyskúšať už aj režisérsku stoličku, pomerne často sa podieľa i na scenári a s obľubou si sem-tam strihne aj nejakú tú menšiu rolu. Príležitosť zahviezdiť v seriálovej podobe tentokrát umožnil románu Lisey’s story.

Knižná predloha z roku 2006 je kombináciou psychologického hororu s romantickou podrovinou. Ide o pomerne intímne dielo, ktoré patrí podľa slov samotného Kinga k jeho úplne najobľúbenejším. Možno aj práve z týchto osobných dôvodov trval na tom, aby bol podpísaný pod scenár všetkých ôsmich epizód, z ktorých pozostáva nová miniséria vynímajúca sa na titulke Apple TV+.

K zaujímavému spojeniu prišlo aj zo strany réžie, ktorá skončila v rukách Pabla Larraína. Chilský režisér sa azda najviac zviditeľnil s, na Oscara nominovanou drámou, No. Životopisným príbehom Jackie síce príliš neoslnil, no v mojich očiach rozhodne vyrovnal skóre svojou poslednou, pomerne kontroverznou a pohlcujúcou queer snímkou Ema.

Lisey’s story nás sprevádza mysterióznym príbehom Lisey Landonovej (Julianne Moore), ktorá pomerne skoro prišla o svojho manžela, uznávaného spisovateľa Scotta Landona (Clive Owen). Aj po dvoch rokoch po jeho smrti čelí naliehavým žiadostiam zo strany univerzitného profesora Dasmiela (Ron Cephas Jones) a ešte desivejším vyhrážkam psychicky labilného fanúšika Jima (Dane DeHaan), ktorí prahnú po vydaní jeho nepublikovaných rukopisov. Popritom ju sužujú komplikované vzťahy s jej oboma sestrami. Dej sa miestami zameriava najmä na staršiu, duševne chorú Amandu (Joan Allen), ktorá mala s nebohým ospevovaným autorom až záhadne dôverný vzťah.

Lisey 's story - recenzia
Zdroj: cnn.com

Prvá tretina minisérie nedokázala dostatočne upútať

Aktuálne sú za nami prvé tri epizódy, pričom pilot ponúkol iba veľmi vlažné navnadenie na pokračovanie. Časté pomalé tempo, miestami ľahko zameniteľné za obsahovú nezáživnosť, pravdepodobne potlačilo v prípade mnohých divákov chuť prelúskať sa k ďalším častiam. Permanentné skákanie v časoch, spočiatku nejasné väzby medzi jednotlivými postavami a prelínanie reality s temným „druhým svetom“, takmer bez akýchkoľvek objasnení súvislostí, vytváralo pomerne zmätočné dojmy.

Pribúdajúce scény z mystickej alternatívnej dimenzie, do ktorej divák preniká cez Liseyne sny, Scottove vízie a inokedy skrz spleť fantazijných myšlienok Amandinej zmätenej (?) mysle, striedajú potlačené spomienky trúchliacej vdovy. Tie ožívajú v momente, kedy začína objavovať starostlivo ukryté záhadné odkazy, ktoré jej stihol jej manžel ešte pred smrťou zanechať.

Čo na ňu čaká na konci rozlúštenia týchto hádaniek? A čo je skutočnosť a čo iba predstavivosť? Lisey´s story skúma hranicu medzi genialitou, ktorú možno obdivovať a šialenstvom, pred ktorým treba byť ostražitý. Zachytáva dôsledky tráum z detstva, ľudskú osamelosť a bolestivé vyrovnávania sa so stratou. A to z pohľadu rodiny, ale i zo strany neznámych ľudí urputne lipnúcich na príbehoch pôsobiacich zaujímavejšie ako samotná realita.

Plusy a mínusy

Na minisérii je azda najviac vábivý vizuál a farebnosť obrazu. Odľahlý dom, psychiatrické prostredie a druhý svet vytvárajú tú správnu atmosféru tajomna. Rušivé sú spočiatku frekventované melodramatické tóny, ktoré vyvolávajú skôr pocity otrávenosti namiesto dojatia. Kasting je vydarený a potešia aj známe tváre, pričom mnohé z nich nevstúpili do sfilmovaného Kingovho sveta po prvýkrát (Julianne Moore sme mohli vidieť v hororovej dráme Carrie, Joan Allen v A Good Marriage a Jennifer Jason Leigh v mysterióznej Dolores Claiborne).

Liseys Story - recenzia
Zdroj: polygon.com

Z minulosti však vieme, že napriek niektorým výnimkám (Carrie, Shinning, The Shawshank Redemption, The Green Mile…), ktoré skončili v rukách skúsených režisérov, sa mnohé diela majstra hororov nepodarilo spracovať do formy prijateľných kvalít. Filmári majú často problém so správnym uchopeným jeho príbehov do lákavej podoby. Orieškom býva aj scenár, práve v rukách samotného Kinga, ktorý na plátne nefunguje tak ako v podobe nekonečných písmenok počmáraných na voňavých stranách kníh.

Lisey’s story sme si doposiaľ ukrojili prvú tretinu, no už i tá mala problém držať pevne pohromade. Prepojenia medzi jednotlivými svetmi, časmi a aj epizódami akosi absentujú. Pokiaľ divák nemá načítanú predlohu, môže sa cítiť mierne dezorientovane. Stretne sa iba s akýmsi kostrbatým prenesením románu na obrazovku, ktoré iba ťažko dokáže náležite uspokojiť hlad pravého fanúšika bažiaceho po nadprirodzenom tajomne a nepríjemnom napätí.

Práve naopak, pri pozeraní minisérie som opakovane zívala nudou a až príliš sledovala zostávajúci čas do konca epizódy. A hoci všetko nasvedčuje tomu, že atmosféra, na ktorú čakáme, pomaly prichádza a dej začína naberať na atraktivite, akýkoľvek väčší záujem po tretej epizóde už žiaľ dávno vyprchal.

Hodnotenie epizód 1-3: 6/10

Vyjadri svoj názor. Ako sa ti páčil môj príspevok? 🙂

Ohodnoť príspevok kliknutím na hviezdičky

Priemer 0 / 5. Už ohodnotilo: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie. Buď prvý!

Zdieľaj
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *