Králi videa na Edisonline!

0
(0)

Králi videa – pre niekoho návrat do starých čias, pre niekoho úplne neznámo

Králi videa sú slovensko-českým dokumentom, ktorý si pobyt v našich kinách dlho neužil. Pokiaľ ste nemali to šťastie a nezachytili ho počas tých pár vzácnych dní, kedy sa kiná znovu otvorili alebo ste si ho nestihli vychutnať rovnako ako ja, v septembri na minuloročnom MFF Cinematik, tak klikajte na Edisonline a kupujte vstupenky. Od zajtra máte totižto možnosť pozrieť si tento nostalgický príbeh filmového pirátstva online, s pohodlia domova.

Plagát s akýmisi neznámymi postavami a k tomu téma rýchlodabingu mladému človeku nič nenapovie. No môžem vás uistiť, že tento komediálny dokument je vhodný prakticky pre akéhokoľvek diváka. Získa si ho svojim spracovaním a prirodzeným humorom. Tým starším privodí pocit nostalgie a zahreje na duši. Mladšej generácii zas ozrejmí, že dosah k filmom kedysi vôbec nebol taký jednoduchý, ako je tomu teraz.

Samotný dovoz, kopírovanie a následne dabovanie filmov zo západu prebiehalo v Československu v 80. -90. rokoch minulého storočia samozrejme tajne a za veľmi špecifických okolností. Nikomu nevadilo, že všetky postavy dabuje tá istá osoba a že v pozadí šteká domáci pes, ktorý sa taktiež túži dostať na nahrávku. O katastrofálnej kvalite obrazu a podobných „detailoch“ zbytočne hovoriť. Ale malo to svoje čaro a z dokumentu ho ľahko precítite, aj keď ste túto dobu reálne nezažili.

Nezažila som ju ani ja, no zato mám stále čerstvo v pamäti éru videopožičovní, kedy som s každým novopožičaným titulom vychádzala z predajne ako s tou najväčšou trofejou. Bol to taký malý sviatok. Ešte aj v časoch môjho detstva bol rýchly prístup k filmom pomerne vzácny a akosi viac sme si to vážili. A je veľkou škodou, že je tento pocit vzácnosti pre dnešnú mladú generáciu len jedným veľkým neznámom.

Králi videa si z Medzinárodného filmového festivalu Cinematik Piešťany odniesli Cenu divákov a ja vám garantujem, že sa vám tento dokument režiséra Lukáša Bulavu bude páčiť.

Vyjadri svoj názor. Ako sa ti páčil môj príspevok? 🙂

Ohodnoť príspevok kliknutím na hviezdičky

Priemer 0 / 5. Už ohodnotilo: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie. Buď prvý!

Zdieľaj
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *