Filmový tip z MFF Cinematik 2020 – Malý Joe

5
(1)

LITTLE JOE / MALÝ JOE (2019)

Malý Joe je jeden z mojich tipov z MMF Cinematik 2020, ktorý sa neoplatí prehliadnuť. Zaujímavý experiment s rastlinkou, ktorá vďaka svojim vlastnostiam môže ľudstvu výrazne pomôcť, si už pár dní dláždi svoju cestu v našich kinách. Film rakúskej režisérky Jessicy Haussner bol predstavený minulý rok na festivale v Cannes, odkiaľ si odniesol Cenu za najlepší ženský herecký výkon (Emily Beecham).

Vedkyni Alice, ktorá je svojou prácou doslova pohltená, sa podarí vyvinúť špeciálnu karmínovú rastlinku. Tá je jedinečná nie len svojim vzhľadom, ale najmä výnimočnými schopnosťami – produkuje vôňu, ktorá dokáže jej majiteľa učiniť šťastným. Vyžaduje si však patričnú starostlivosť a záujem. Keďže má Alice malého syna, na ktorého jej skrz náročnú prácu neostáva vždy dostatok času, svoje vnútorné výčitky utíši porušením interného predpisu a jednu voňavú krásavicu mu prinesie domov. A ako to už býva, každý experiment prináša svoju mieru rizika…
Little Joe
Zdroj: youtube.com
Pripravte sa na skutočne podmanivý vizuálny zážitok. Všadeprítomné pastelové farby sú v nesmierne efektnom kontraste s rastlinou v jedovato červenom šate. Uhladenosť a strojenosť postáv spolu so znepokojujúcou hudbou miestami vytvárajú celkom slušné nepríjemné sterilné prostredie. Stále je to však iba slabší odvar atmosféry, ktorú dokáže vytvoriť grécky majster na nekomfort – Yorgos Lanthimos. Hlavná idea filmu a aj jeho vedľajšie myšlienky (človek ako zbraň, ktorý v pachtení za šťastím častokrát nakoniec zničí sám seba) sú naozaj originálne a majú obrovský potenciál. Ten je bohužiaľ v konečnom dôsledku využitý možno iba tak spolovice.
Viac nechcem prezrádzať, zájdite si na film do kina. Napriek tomu, že nejde o dokonalú snímku, rozhodne sa na ňu oplatí zájsť. Dôvodov je viac – zaujímavá práca s kamerou, takmer až hororová hudba, odvaha režisérky vykročiť do experimentálnych vôd a zaručená pastva pre oči. To všetko ponúka Malý Joe.

Vyjadri svoj názor. Ako sa ti páčil môj príspevok? 🙂

Ohodnoť príspevok kliknutím na hviezdičky

Priemer 5 / 5. Už ohodnotilo: 1

Zatiaľ žiadne hodnotenie. Buď prvý!

Zdieľaj
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *