Filmový tip z MFF Cinematik 2020 – Slalom

5
(1)

Slalom je jeden z tých festivalových filmov, ktorý sa tvári nenápadne, nevzbudzuje vo vás prílišné očakávania, no nakoniec veľmi milo prekvapí

Lyz (Noée Abita) nastupuje do lyžiarskeho klubu vo francúzskych Alpách, ktorému šéfuje dominantný a nekompromisný tréner Fred (Jérémie Renier). Ani k novému prírastku nie je príliš milosrdný a pokiaľ na tréningu nepodá najlepší výkon, nemá problém zhodiť ju pred jej rovesníkmi a s krikom ju upozorniť, aby sa prestala správať ako dieťa. Faktom však je, že Lyz tým dieťaťom je. Keď jej výkon na svahu odrazu pekne rastie, Fred si ju začína viac všímať. Nie len ako dobrú žiačku, ktorá môže v lyžiarstve neskôr dosiahnuť možno až sľubnú kariéru, ale aj ako sexuálny objekt. Pomáha jej na ceste za úspechom a zároveň si za to pýta na oplátku kúsok z nej….
Na iba 15-ročné dospievajúce dievča je tak kladený príliš veľký nátlak, s ktorým si musí poradiť samo. Absentujúca opora v rodičoch (matka sa presťahovala za prácou a rieši si vlastný život) ju núti predčasne dospieť a rozhodovať sama za seba, ako to len najlepšie vie. Navyše trpí nedostatkom lásky a uznania. Možnosť jej kompenzácie vidí aj v záujme svojho trénera, ktorý iba tvrdo využíva svoju pozíciu a jej emocionálnu nevyzretosť.
Slalom
Zdroj: festival-deauville.com

Slalom je pomyselnou metaforou pre všetky prekážky, cez ktoré musí hlavná hrdinka kľučkovať

Film ponúka niekoľko chúlostivých, no veľmi zaujímavých scén. Počínajúc tou, v ktorej tréner namiesto matky vysvetľuje Lyz fungovanie menštruačného cyklu, až po jednu z tých sexuálnych. Tá začína jemnými dotykmi a vzrušením mladej športovkyne z neznámej situácie, no končí absolútne prázdnym pohľadom, ktorý je reakciou na to, že sa s jej telom práve udialo niečo, čo už ona sama nechcela. Lyz počas celej minutáže kľučkuje cez fyzické a emocionálne prekážky, ktoré by miestami predstavovali náročný slalom aj pre dospelého jedinca, nie to ešte pre krehkú dospievajúcu dušu. Stojí však kariérny úspech za stratu vlastnej identity? A možno vôbec hovoriť o strate, pokiaľ sa ešte poriadne ani nestihla vyformovať?
Hlavnú hrdinku hrá úchvatná 21-ročná francúzska Noée Abita, ktorá vám môže byť známa napríklad z osobitej kanadskej drámyGenesis (2018). Verím, že ju budeme na plátne stretávať čoraz častejšie, pretože je v nej obrovský potenciál. Mimochodom, snímka sa natáčala v lyžiarskej stanici Les Arcs, kde vznikala aj švédskaVyššia moc (2014) Rubena Östlunda – tiež vynikajúca snímka. Doštudujte si, pokiaľ ste nevideli.
Môj ďalší festivalový tip z MFF Cinematik Piešťany si pozri tu.

Vyjadri svoj názor. Ako sa ti páčil môj príspevok? 🙂

Ohodnoť príspevok kliknutím na hviezdičky

Priemer 5 / 5. Už ohodnotilo: 1

Zatiaľ žiadne hodnotenie. Buď prvý!

Zdieľaj
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *