Filmový tip z MFF Cinematik 2020 – Kým sa tancuje

5
(1)

AND THEN WE DANCED / KÝM SA TANCUJE (2019) 

Kým sa tancuje: spomeňte si na mladého vášňou poháňaného baleťáka Billyho Elliota. Na nekompromisného trénera z Whiplash. A na Guadagninov čarovný Call Me by Your Name. Zmiešajte tieto tituly dokopy a vznikne vám film, ktorý je zároveň mojim ďalším tipom z MFF Cinematik 2020.
Prehliadnime klišé, ktoré sa tu objavujú. Tieto menšie negatíva dokážu zatieniť iné pridané hodnoty. Do národného súboru tradičných tancov prichádza nový člen, ktorým náš hlavný protagonista Merab nie je spočiatku nadšený. Ich chladný vzťah však postupne prechádza do niečoho príliš intímneho na konzervatívne Gruzínsko, v ktorom sa nachádzame. Merab sa snaží vymaniť z chudoby, odmieta zapadnúť do tieňa svojho nezodpovedného brata a prostredníctvom svojej vášne – gruzínskeho tanca objavuje sám seba. Táto línia príbehu je zaujímavo prepojená s nie celkom ľahkým životom v krajine, ktorá si silno zakladá na tradíciách (vnímame skrz niekoľko prvkov – fascinujúci gruzínsky tanec, svadobný obrat, tradičné jedlá…), lipne na náboženstve a homosexualitu neodpúšťa.
And Then We Danced
Zdroj: youtube.com

Spoznávanie Gruzínska zavŕšené katarzným tancom

Príbeh je jednoduchý a prakticky nič nové okrem nahliadnutia do tajov krajiny pod Kaukazom neprináša. Napriek tomu som sa pri záverečných titulkách vznášala. Pretože má presne tú čarovnú atmosféru, ktorú na filmoch milujem (scéna, v ktorej Merab tančí pre Irakliho mi svojou intimitou pripomenula Stevov tanec v Dolanovej Mommy). Ponúka citlivú hru so svetlom, neokukané tváre, ktoré hrajú dokonale autenticky a prináša vzťah dvoch ľudí, ktorý sa v tomto ponímaní nedá nazvať inak ako čistým citom. Pretože je jedno, či pár tvorí žena a muž alebo je to inak. Je to láska a tam to končí. Ďalej sa to už nedelí.
Záverečný tanec je neskutočne energický a dokonale katarzný. Tradičné vnímanie tanca v zmysle estetična a ladných pohybov tela do rytmov hudby v tomto prípade dostáva až nadpozemský rozmer, ktorý sa stáva dokonalým prostriedkom na seberealizáciu. Merab konečne odhadzuje svoje strachy a obavy a prostredníctvom tanca kričí do celého sveta: Toto som ja a som na to hrdý.
Švédsko-gruzínsko-francúzska dráma režiséra Levana Akina by podľa jeho vlastných slov nikdy nemohla vzniknúť, ak by nebol Švédom. Predstaviteľ mladého MerabaLevan Gelbakhiani spočiatku spoluprácu na filme odmietal, pretože mal obavy z reakcií okolia a vlastnej rodiny. Nakoniec do projektu išiel potom, čo si uvedomil, že práve aj takouto cestou môže dopomôcť k sociálnym zmenám v krajine. Choreograf filmu si želal ostať v anonymite. A to žijeme v 21. storočí.

Vyjadri svoj názor. Ako sa ti páčil môj príspevok? 🙂

Ohodnoť príspevok kliknutím na hviezdičky

Priemer 5 / 5. Už ohodnotilo: 1

Zatiaľ žiadne hodnotenie. Buď prvý!

Zdieľaj
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

One Reply to “Filmový tip z MFF Cinematik 2020 – Kým sa tancuje”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *