Filmový tip z MFF Cinematik 2020 – Až príde oheň

5
(1)

Až príde oheň je festivalovka ako vyšitá

Španielska dráma Až príde oheň (2019) je pomalou baladickou záležitosťou, ktorú by jeden divák mohol rozhorčene opísať ako nudný film, v ktorom sa nič nedeje a druhý by po jeho vzhliadnutí iba omámene spokojne a v tichosti spracovával, čo práve na plátne videl. A čo v ňom možno vidieť? Prostý život. A teda nič a všetko. Samotný úvod je dych berúci, akoby vytrhnutý z temného hororu. Čistá práca so svetlom a zvukom doslova hýčka všetky naše zmysly.

Sledujeme jednoduchý život na dedine, do ktorého sa, po prepustení z väzenia, opäť zapojí aj Amador. Jeho matka (neskutočne autentický výkon neherečky Benedicty Sanchez), ktorá bola počas jeho neprítomnosti na všetko sama, prijíma jeho návrat potichu. Nerieši minulosť, jeho vinu či nevinu, pokračuje vo svojich každodenných rituáloch akoby sa ani nič nezmenilo. Dožičia sa nám nádherné pohľady na zelenú zalesnenú krajinu či naopak zakalenú hmlou, pod ktorou sa skrýva ľudská rasa. Tá, ktorá tak rada vynáša súdy aj bez jasných dôkazov a ktorá dokáže byť miestami ďaleko krutejšia ako ten naoko hlavný vinník.

Až príde oheň
Zdroj: hbogo.com

Francúzsky režisér Oliver Laxe získal za túto snímku na festivale v Cannes Cenu poroty. Z môjho pohľadu určite oprávnene. Ak máte radi pomalé meditatívne záležitosti, tak mám pre vás dobrú správu. Tento film je už dostupný aj na HBO GO. Plátno je však plátno a ja som rada, že aj práve tento film som si stihla vychutnať ešte na MFF Cinematik 2020.

Vyjadri svoj názor. Ako sa ti páčil môj príspevok? 🙂

Ohodnoť príspevok kliknutím na hviezdičky

Priemer 5 / 5. Už ohodnotilo: 1

Zatiaľ žiadne hodnotenie. Buď prvý!

Zdieľaj
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *