Festival SCANDI ovládla Srdcová kráľovná

4.9
(11)

Tohtoročný festival SCANDI patril ženám. Na čele nežného pohlavia trónila Srdcová kráľovná, ktorá si okamžite podmanila milovníkov severského filmu.

Už samotným úvodným záberom v lese, počas ktorého sa celému kinu vďaka skvelej kamere poriadne zatočí hlava, nám režisérka May el-Toughy dáva jasne najavo, že z tohto príbehu sa nám zatočí ešte niekoľkokrát.
Pomalým tempom sa zoznamujeme s hlavnou postavou a aj so zvyškom jej rodiny. Obrovský dom v krásnej prírode, v ňom žena Anna (Trine Dyrholm) v strednom veku. Dokonale šarmantná, ambiciózna a navyše aj múdra právnička so zameraním na mladistvých (zneužívanie detí, domáce násilie…). K nej patriace dve rozkošné deti a úspešný manžel – lekár. V podstate idylka s pevnou škrupinou, ktorú len tak hocičo nedokáže narušiť. Ibaže by to tak celkom nebolo.

Manžel  Peter (Magnus Krepper) má z predošlého vzťahu problematického syna Gustava (Gustav Lindh) a jeho matka to už s ním celkom nezvláda. Keďže zmena prostredia býva častokrát prospešná, terajšia manželka súhlasí s tým, aby k nim na letné prázdniny prišiel bývať. Nuž, prijatie do rodiny môže mať rôzne podoby

Srdcová kráľovná
Zdroj: justwatch.com

Anna s Petrom vedú usporiadaný vzťah, bez vážnejších problémov. No obaja sú pracovne vyťažení a pohltení svojou pracou. A ako to už po rokoch býva, životná rutina a prítomnosť toho druhého vnímaná ako samozrejmosť, vytvorila po čase vo vzťahu malé trhliny. Nebadané, ktoré by pravdepodobne navždy zostali neškodnými. No ako sa ukáže, práve prítomnosť novej osoby v ich životoch bude dokonalým spúšťačom na ich prehĺbenie.

Puto, ktorý sa postupne začne medzi Gustavom a Annou vyvíjať, vyzerá spočiatku nevinne. Anne sa páči, aký pozitívny vzťah si vybudoval s jej dcérami. Páči sa jej aj jeho rebelská povaha, pretože jej pripomína mladosť, živelnosť a spontánnosť, ktorá jej v súčasnom živote absentuje. Pri spoločných chvíľkach zisťujú, že sú obaja skôr samotárske tipy a veľa blízkych priateľov nemajú. Gustav sa už dlho cíti byť nepochopený, túži po niečích citoch a pozornosti. A tak vzájomné pohľady začínajú byť hlbšie a spoločné chvíľky si pre seba kradnú čoraz častejšie a nerozvážnejšie.

Z neslušných, no stále iba nevinných myšlienok, sa odrazu stáva reálny bozk, ktorý vedie k ešte silnejšiemu chtíču a nenásytnej túžbe po vášni. Úspešná právnička si je dobre vedomá svojich činov, ale pre chvíľkový pocit jedinečnosti a žiadanosti prestáva myslieť na svoju rodinu a na možné následky.
V ošiali vzrušenia prichádza aj k pár skutočne odvážnym naturalistickým scénam, no rozhodne nie je na mieste priraďovať Srdcovej kráľovnej titul erotický film. V tomto prípade ide o ďaleko hlbšie témy, ktoré otvárajú množstvo otázok.

Srdcová kráľovná
Zdoj: filmfesthamburg.de

Zakázaný vzťah naberá na obrátkach a Anne odrazu precitá z pobláznenia. Začína si uvedomovať, že v hre je veľa a že o to všetko, čo doma má a čo si sama a tvrdo vybudovala, nemôže za žiadnu cenu prísť. Preto sa rozhodne urobiť za svojim úletom ráznu bodku. No sedemnástročný chlapec nedokáže svoje city ovládať tak dokonale, ako vyzretá žena. Navyše, pod maskou nedotknuteľného drsňáka sa v skutočnosti prekvapivo skrýva veľmi krehká duša. A tak začína boj.

Tipnite si, kto v zápase plnom manipulácie a nechutného zneužitia svojich skúseností a moci, oproti čistému boju o lásku a spravodlivosť vyjde ako víťaz? Ak si nie ste odpoveďou istí, tak si pripomeňte fakt, že Srdcová kráľovná nie je americká jednohubka s happyendom. Toto je dánske územie, na ktorom filmy väčšinou končia tragicky a s fatálnymi následkami.

Srdcová kráľovná
Zdroj: demorgen.be

Myslím, že v sále neostal ani jeden divák, ktorý by Annu ku koncu filmu neodcudzoval a nepohŕdal jej správaním. Režisérkino stvárnenie jej postavy však nebolo čiernobiele a vyhratie sa so životnými kontrastmi prináša niekoľko momentov na zamyslenie. Nie vždy však prichádzajú jasné odpovede. Jedno je však isté. Niekedy je jednoduchšie pomáhať cudzím a ubližovať tým najbližším.

Napriek odvážnej téme zvládli svoje postavy obaja hlavní protagonisti výborne. Poväčšine iba minimalistická hudba efektne podčiarkuje aktuálny dej a naznačuje blížiacu sa hrozbu. Keď k tomu pridáme niekoľko výrazných momentov ako Annin tanec na oslave, či vypäté scény, pri ktorých každú chvíľu hrozí odhalenie mileneckého vzťahu, máme tu ďalšiu tradične kvalitnú, no opäť originálnu severskú snímku.

Niekedy je to, čo sa stane a to, čo sa stať nesmie, jedno a to isté.

SRDCOVÁ KRÁĽOVNÁ /  DRONNINGEN (2019)
Dráma
Dánsko / Švédsko, 127 min
Réžia: May el-Toukhy
Scenár: May el-Toukhy, Maren Louise Käehne
Kamera: Jasper Spanning
Hrajú: Tryne Dyrholm, Gustav Lindh, Magnus Krepper…

* Cena divákov za najlepší svetový hraný film na festivale v Sundance 2019.

Vyjadri svoj názor. Ako sa ti páčil môj príspevok? 🙂

Ohodnoť príspevok kliknutím na hviezdičky

Priemer 4.9 / 5. Už ohodnotilo: 11

Zatiaľ žiadne hodnotenie. Buď prvý!

Zdieľaj
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *