Cherry – novinka na Apple TV+ od úspešných bratov Russovcov

5
(1)

Cherry – novinka na Apple TV+ od bratov Russovcov

Apple TV+ svojim priaznivcom servíruje novinku z vlastnej produkcie, ktorá sa počas vyše dvojhodinovej minutáže svojou atmosférou pocitovo mení zo sladkej čerešničky ukradnutej priamo zo samotného vrchu koláča, na zhnitú čerešňu napadnutú červíkom. Krimi dráma Cherry je po Captain America: Civil War, Avengers: Infinity War a Avengers: Endgame v poradí štvrtou spoluprácou Toma Hollanda s režisérskym bratským duom Anthonym a Joe Russom.

V tomto prípade sa na míle vzdialime z mnohými milovaného Marvel univerza, do pomerne drsného prostredia s názvom realita. Americká novinka založená na rovnomennom čiastočne autobiografickom románe z pera Nica Walkera prináša príbeh mladého muža (Tom Holland), ktorý je vo filmovom šate rozdelený do troch zásadných životných etáp.

23-ročný vysokoškolák Cherry sa pod vplyvom nevydareného vzťahu s priateľkou Emily (Ciara Bravo), prihlási do armády. V tej chvíli však netuší, ako mu táto skúsenosť doslova obráti život naruby a že znovu začlenenie do bežného života vôbec nebude ľahké, ak vôbec možné. Následná posttraumatická stresová porucha ho vedie k začatiu užívania rôznych opiátov, od ktorej je už len krôčik k vykrádaniu bánk a k dosiahnutiu samotného dna…

Cherry - filmová recenzia
Zdroj: medium.com

Snímka o žiadneho Oscara nezabojuje

Napriek tomu, že sa Tomovi Hollandovi (Lo imposible, Spider-Man: Homecoming, Spider- Man: Far from Home…) pripisovali isté šance na oscarovú nomináciu, v týchto dňoch už vieme, že sa tak nestalo. Snímka navyše zožala pomerne silnú dávku kritiky, pričom jej bola najčastejšie vyčítaná jej nevhodná formálna stránka, dlhá stopáž s pomalým tempom a jednoducho fakt, že sa hrá na niečo, čím v skutočnosti nie je.

Scenár sa najmä zo začiatku výrazne opiera o hlasový komentár hlavného hrdinu, čo filmu nijako nepomáha a divákova predstavivosť je iba zbytočne tlmená. Kvalitu zrážajú aj príliš časté slow-motion pasáže, ktoré by si rozhodne zaslúžili okresať, až úplne zminimalizovať. S tým, že je Cherry úplným žánrovým miš-mašom od poetickej vysokoškolskej lovestory, cez vojnovú drámu až po krimi obdobie plné bankových lúpeží so zapichnutou ihlou v žile, výrazný problém nemám. Pretože to prekvapivo funguje.

O dokonalý mix sa postarala aj hudobná stránka pod taktovkou britského skladateľa Henryho Jackmana, ktorý na nás v jednej chvíli vyťahuje vášnivé operné árie, pričom vzápätí atmosféru zvoľňuje cez jemné tóny klavíra. Každá pesnička je dokonalým odrazom aktuálneho psychického rozpoloženia nášho hlavného (anti)hrdinu, ktorý si počas deja prechádza turbulentným emocionálnym kolotočom.

Cherry - novinka od Apple TV+
Zdroj: hollywoodreporter.com

Komplexný a autentický výkon Toma Hollanda

Práve jeho herecký výkon je azda tou najčistejšou zložkou filmu, pri ktorej skutočne nie je priestor na pochybné polemiky. Bojovník s tsunami, sympatický Spiderman či aktuálne vojnový veterán. Iba 24-ročný Tom Holland sa pre svoju novú rolu odľahčil o 13 kíl a strieda v nej doslova celú škálu emócií. A to skutočne uveriteľným, až bolestným spôsobom. Veľmi slušne mu sekunduje jeho herecká partnerka, 23-ročná Ciara Bravo, ktorú diváci mohli zachytiť najmä v seriálových kruhoch (Red Band Society, Wayne) či doposiaľ v menej výrazných filmových postavách.

Vyše dvojhodinové, inak prepálené trvanie, spríjemňuje kamera v rukách Newtona Thomasa Sigela, ktorý poskytnutý časový priestor využíva naplno a pri zachytení rôznych lokácií (Ohaio, Saudská Arábia, Maroko) strieda azda všetky možné techniky. Doslova sa pred divákom predvádza a mazná sa s uhľami pohľadov, so striedaním rôznych pomerov strán či s rozostrením.

Možno aj práve samotná kamera je jedným z ďalších atribútov, ktorý rozdeľuje kritikov a divákov na dve skupiny. Je už na vás, či si ju dokonale užijete (pretože Cherry jednoducho je audiovizuálnou lahôdkou) alebo budete razantne trvať na tom, že je jej šantenie vzhľadom na komorný ráz príbehu proste neadekvátne a bodka.

Cherry - Tom Holland
Zdroj: indiewire.com

Tvorcovia donedávna najziskovejšieho filmu všetkých čias svojou novinkou u kritiky príliš nepochodili

Ak si film rozmeníme na drobné, po obsahovej stránke príliš nového neprináša. Časť vo výcvikovom stredisku pomerne nápadne pripomína výbornú Kubrickovu Olovenú vestu/ Full Metal Jacket a drogové opojenia s drastickými absťákmi zas Aronofskeho Requiem for a Dream či Boylov Trainspotting. V boji s týmito velikánmi je jasné, kto je tu ten, čo prehráva. No ak si vezmeme snímku ako celok, tvorí ho netradičná spleť rôznych filmových žánrov a postupov, s ktorou sa často nestretávame.

Cherry je cestou mladého človeka, ktorý sa v počiatkoch mladosti vznáša v opare zamilovanosti a nádeje. No jeho následná služba pre vlasť a nezmazateľné zážitky z Iraku všetko menia a dláždia priamu cestu k deštruktívnemu spôsobu života, na konci ktorého sa nachádza už iba absolútne dno. No práve od neho sa dá vždy najlepšie odraziť.

Od bratov Russovcov, ktorí majú na konte donedávna najziskovejší film všetkých čias – Avengers: Endgame (aktuálne je už opäť na prvom mieste Avatar), mal každý pochopiteľne veľké očakávania. Ich čerstvá novinka má svoje chyby, no rozhodne by som ju nezatracovala. Kvitujem ambície tvorcov a ich snahu o akýsi experiment v podobe podania komorného príbehu vo veľkom štýle a s patričnou gráciou.

Bezpečný priestor síce vždy prináša minimum hrozieb, no zároveň je to teritórium, ktoré neponúka cestu k výšinám. Napriek tomu, že ich najnovší počin mnohí hodnotia ako šliapnutie vedľa, ja v ňom vidím aj odvahu, ktorú si cením.

Hodnotím: 7/10

Vyjadri svoj názor. Ako sa ti páčil môj príspevok? 🙂

Ohodnoť príspevok kliknutím na hviezdičky

Priemer 5 / 5. Už ohodnotilo: 1

Zatiaľ žiadne hodnotenie. Buď prvý!

Zdieľaj
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

One Reply to “Cherry – novinka na Apple TV+ od úspešných bratov Russovcov”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *