Bad Education – recenzia

0
(0)

Bad Education: príbeh o najväčšej školskej krádeži v histórii Spojených štátov

Bad Education rozpráva príbeh inšpirovaný najväčšou školskou krádežou v histórii Spojených štátov, pri ktorej sa z kasy postupne vylialo niekoľkých miliónov dolárov bez toho, aby si to niekto všimol.

Frank Tasson (Hugh Jackman) pracuje už 12 rokov ako oblastný riaditeľ verejných škôl na Long Islande. Začínal ako učiteľ angličtiny a tak za svojej profesie spoznal skutočné množstvo ľudí, pred ktorými si vybudoval imidž šarmantného a dôveryhodného muža. Frank totiž presne vie ako sa ľuďom zapáčiť. Ako jemne, no zároveň nevtieravo pohladiť ich ego. Poskytnúť pomoc, keď to druhí najviac potrebujú.  Zaujímať sa nielen o ľudí z lepších kruhov, ale aj o tých naoko bezvýznamných a v pravej chvíli im vštepiť pocit výnimočnosti. Svojimi taktikami tak vždy dokázal očariť nie len miestne spoločenstvo, ale aj ustarostenú mamičku, či motivovať tínedžerku v napísaní dobrého článku.

Keď vnímate jeho osobnosť, upúta vás dokonalý vzhľad, detaily jeho gestikulácie, či starostlivo vybrané slová. Máte pocit, že tento chlap má dokonale naštudované všetky motivačné bestsellery o tom, ako pôsobiť na ľudí a stať sa úspešným. Jeho kancelária doslova stelesňuje hniezdočko bezpečia, akúsi terapiu pre zúčastnených. Z jeho práce vyžaruje ozajstná zanietenosť a spolu so svojou zástupkyňou Pam Gluckinovou (oscarová Allison Janney) majú za cieľ dostať školu Roslyn až na jej samotný vrchol.

Frank a Pam
Zdroj: indiewire.com

Karty v príbehu poriadne zamieša mladá húževnatá reportérka školských novín…

Popritom sledujeme vedľajšiu líniu príbehu, v ktorom si mladá reportérka školských novín láme hlavu nad tým, ako správne uchopiť svoju novú tému na článok, ktorý sa má týkať vybudovania mostíka SkyWalk. Po názor si príde aj k samotnému riaditeľovi, ktorý študentke správne nakopne sebavedomie, pričom netuší, že si týmto krokom práve začal kopať vlastný hrob

Súčasne v tom čase uskutočňuje neopatrný Pamin syn pomerne drahý nákup stavebného materiálu, za ktorý veselo platí platobnou kartou Roslynu, čo si v obchode všimnú a okamžite informujú kompetentných. Postupne sa odhaľujú ďalšie desiatky platieb, dohromady v hodnote asi 250 tisíc dolárov, ktorými Pam a jej rodina už pravidelne roky okráda školu a daňových poplatníkov. Audítor je na pokraji zrútenia, chýbajú mu doklady od desiatok platieb. Dochádza mu, že na svoju slepú dôveru v osobu, ktorá v školstve pracovala už celé roky, môže kruto doplatiť.

Bad Education
Zdroj: theislandnow.com

Húževnatá mladá študentka naďalej pátra po informáciách, ktoré by jej článku mohli dodať na hĺbke, no to, že pritom nevedome odlúpne povrchné pozlátko a odkryje hnilobu obrovských rozmerov ani len netuší. Pri prezeraní verejnej listiny naráža na niekoľko nejasností. Napriek tomu, že v škole kde tu tečie zo stropu, výdaje za rozmar v podobe SkyWalku sa jej zdajú byť privysoké. Aj náklady na pec na pizzu predstavujú pomerne rozšafnú sumu. Obzvlášť, keď sa v školskej jedálni žiadna nenachádza…

Pod lampou je najväčšia tma

Iróniou celého príbehu Bad Education je, že v týchto finančných podvodoch sú tak zdanlivo priehľadné a evidentné praskliny, že si ich nikto z kompetentných doteraz nevšímal. Spreneveru obrovských rozmerov prakticky odhaľuje tínedžerka, ktorá zverejnením svojho článku iba všetkým pripomína pravdivé železné pravidlo  – pod lampou je najväčšia tma.

Hugh Jackman zvláda svoju ambivalentnú rolu na výbornú, pričom ani Allison nezaostáva, no dostáva nepatrne menej priestoru. Príbeh si po celý čas drží svoje slušné tempo, ktoré doplňuje soundtrack miestami prekvapivý, no v konečnom dôsledku príjemne ladiaci s dejom. Divák sa dočká aj niekoľkých zvratov a postupného odhaľovania tajomstiev a príčin motivácie hlavných postáv.

Hugh Jackman
Zdroj: hardwarezone.com

Bad Education je film o tom, ako v školskom prostredí peniaze roky lietali v lufte a napriek tomu boli všetci spokojní. Pretože prakticky všetko naďalej prosperovalo. V deji však absentuje výraznejší, skutočne vyhrotený moment. Bez neho môže film v konečnom dôsledku na niektorých divákov pôsobiť nenápadne a iba ako ďalšia rýchla jednohubka do zbierky. Rozhodne ale ide o zaujímavý príbeh s výbornými hereckými výkonmi, ktorý si určite zaslúži vašu pozornosť.

Hodnotím: 7/10

Vyjadri svoj názor. Ako sa ti páčil môj príspevok? 🙂

Ohodnoť príspevok kliknutím na hviezdičky

Priemer 0 / 5. Už ohodnotilo: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie. Buď prvý!

Zdieľaj
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *