Akú filmovú hudbu by ste našli v mojom mobile?

5
(6)

Pozor, v tomto článku nenájdete skladby, ktorých texty si budete o chvíľku pospevovať. Nejde o žiadne vyspevovačky, ani rádiohity, ale výlučne o čisté tóny hudobných nástrojov. Či už kvíliace sláčiky, jemné klavírne tóny alebo bubny, ktoré vzájomne vytvárajú dokonalú súhru a prinášajú nám spolu s kvalitným príbehom na plátne tú najpestrejšiu zmes emócií.

Hudba je neoddeliteľnou súčasťou filmu. Podčiarkuje jednotlivé scény, ovplyvňuje naše pocity a pomáha nám lepšie pochopiť aj vedľajšie prvky, ktoré do deja vstupujú. V nasledujúcich riadkoch vám prinášam zmes tipov na inšpiratívnych skladateľov, podmanivé soundtracky, či na filmy samotné.

 • Clint Mansell

Requiem For A Dream – túto skladbu pozná hádam každý. Verím, že každý z vás videl aj rovnomenný film, ku ktorému sa viaže. Vždy keď počujem tie naliehavé tóny, pred očami sa mi premietajú ikonické zábery z filmu ako na bežiacom páse. Všetky tie desivo prázdne pohľady závislých ľudí, ktorí stratili pojem o realite. Absolútne dno, z ktorého sa už nedá vyhrabať.

Requiem za sen považujem snáď za úplne najkvalitnejší film, ktorý spracuváva tematiku drog a závislostí všeobecne. Naproti dnešným filmom, či seriálom ako napríklad Euphoria (nehodnotím ho ako zlý, ale tradične v ňom cítiť americkú prehnanosť a zbytočné hrotenie scén, ktoré efektne pôsobí asi skôr len na mladšie publikum ), v ktorej je hlavná postava Ro závislá, no pleť má vždy dokonale čistú, vlasy husté a ani tie absťáky nie sú zas až také zlé, by mohlo mať mnoho dospievajúcich ľudí ešte väčšiu chuť si trošku zaexperimentovať. Requem je surový, zobrazuje snáď všetky odvrátené stránky, ktoré branie drog so sebou prináša. Roztrasená kamera a dokonalá temná hudba len posilňujú celkovú nepríjemnú atmosféru. Toto je film, ktorý by sa mal púšťať deťom na školách.

Trailer k filmu Requiem za sen (2000)

Ide o jednu z najznámejších, no rozhodne nie jedinú kvalitnú pesničku od tohto britského skladateľa. Prakticky všetky filmy, v ktorých sa spojil režisér Darren Aronofsky a Clint Mansel u mňa vždy fungovali. Odporúčam tým pádom aj soundtracky z filmov: , Fontána, Čierna labuť

Hudba z filmu Pí (1998)

 • Thomas Newman

Povznášajúca hudba amerického režiséra Thomasa Newmana je oproti tej Mansellovej z iného súdka. Je zmyselná, tajomná, no zároveň prudko upokojujúca. Má v sebe niečo nadpozemské ako aj filmy, v ktorých zaznela. Veď sa započúvajte…

Hudba z filmu: Zoznámte sa Joe Black (1998)

Alebo jeden z mála amerických filmov, ktorý už dlho patrí do mojej topky a absolútne obyčajná, no zároveň dokonalá scéna s poletujúcim sáčkom.

Hudba z filmu: Americká krása (1999)

A po stí raz opäť pripomínam tento seriálový skvost, ku ktorému hudbu robil spolu s Richardom Marvinom opäť tento veľký umelec.

Hudba zo seriálu Odpočívaj v pokoji (2001 – 2005)

 • Max Richter

Prejdem do západného Nemecka, odkiaľ pochádza skladateľ Max Richter. Z jeho tvorby by sa určite dalo vybrať veľa zaujímavého. Túto mám asi najradšej.

Hudba zo seriálu The Leftovers (2014)

 • Jóhann Jóhannsson

Pri písaní jeho mena si smutne povzdychávam. Škoda takýchto umelcov. Jóhann Jóhannsson, mnohými označovaný za hudobného vizionára nás opustil už takmer pred dvoma rokmi. Dovtedy stihol tento svet potešiť niekoľkými nádhernými skvostami. Aj v tomto prípade sa potvrdzuje, že ak režisér vie, s kým sa mu dobre spolupracuje, nie je dôvod experimentovať a skúšať niečo nové. Filmy ako Unesené, Sicario: Nájomný zabijak, či Prvý kontakt sú výsledkom práce režiséra Denisa Villeneuva a tohto islandského skladateľa. Mimochodom, islandská hudba sa do filmov dostáva do popredia stále čoraz viac. Napríklad k Sicario 2: Soldado už robila hudbu skladateľka, violončelistka a súčasne aj sólová speváča Hildur Guðnadóttir. Že vám to meno nič nehovorí? A skladby v novom Jokerovi sa vám páčili? Tak to je tá pani, ktorú spomínam :).

Hudba z filmu Prvý kontakt (2016)
Hudba z filmu Joker (2019)
 • Hans Zimmer

Keď mal pred dvoma rokmi v Bratislave koncert, mala som dávno dopredu kúpené lístky a tešila som sa na neho ako malé decko. Pár dní pred tým ma však skolila chrípka a nevedela som sa ani postaviť z postele. Škoda, mohol to byť skvelý zážitok.
Skladateľská filmografia Hansa Zimmera je poriadne dlhá. Pri svojej práci veľmi rád využíva hudobné nástroje z kultúr, z ktorých sa samotný príbeh filmu odohráva.

Hudba z filmu Blade Runner 2049
 • Gabriel Yared

Veľmi ma bavia soundtracky k filmom od mladého francúzskeho režiséra Xaviera Dolana. K niektorým z nich (Tom na farme, Je to len koniec sveta) robil hudbu libanonský skladateľ Gabriel Yared. Jeho učiteľka klavíra tvrdila, že nemá v hudbe žiadnu budúcnosť. Dnes má na poličke ocenenia ako European Film Awards, César Awards, BAFTA, Zlatý Glóbus a Oscara za hudbu k filmu Anglický pacient.

Hudba z filmu Tom na farme (2013)
 • Alexandre Desplat

V Paríži sa v roku 1961 narodil Alexandre Desplat. Už v piatich rokoch sa začal venovať hre na piáno. V súčasnosti má na konte niekoľko nominácií na Zlatý Glóbus, či Oscara. Za hudbu vo filme Grandhotel Budapešť, či Podoba vody si zlatú sošku odniesol domov. U mňa víťazí hudba z tohto dokonalého animáku pre dospelých.

Ukážka z filmu Psí ostrov (2018)
 • John Williams

No a samozrejme na záver, filmová klasika. Blízke stretnutie tretieho druhu, E.T. – Mimozemšťan, Sám doma, Schindlerov zoznam, Jurský park…je tam toho plný zoznam, ktorý má tento už 87- ročný pán na svedomí. A my mu za jeho hudbu ďakujeme, pretože čo by sme robili bez týchto čarovných tónov?

BBC Proms Film Night 2011

A čo vy? Budem rada, keď mi v komentári napíšete, pri akých pesničkách radi zaspávate a či ste vášho obľúbeného skladateľa našli v tomto zozname.

Vyjadri svoj názor. Ako sa ti páčil môj príspevok? 🙂

Ohodnoť príspevok kliknutím na hviezdičky

Priemer 5 / 5. Už ohodnotilo: 6

Zatiaľ žiadne hodnotenie. Buď prvý!

Zdieľaj
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

2 Replies to “Akú filmovú hudbu by ste našli v mojom mobile?”

 1. Teraz mi je až ľúto, že som na Ludovica zabudla, lebo jeho hudbu samozrejme tiež počúvam. Je nákazlivá :). Hornera tiež dobre spomínaš, určite by sa dal spraviť ešte článok na pokračovanie. Djawadi je pre mňa pomerne neznámy, ale vidím, že máme v tomto podobný vkus 🙂

 2. Jeeej, ďakujeme za článok! Doposiaľ som nepoznala len Gabriela Yareda, ostatných počúvam 🙂
  Medzi mojich obľúbených patria ešte napríklad Ludovico Einaudi alebo Ramin Djawadi za jeho perfektné GoT soundtracky. Aj nebohého Jamesa Hornera – veľká škoda, že sa nedožil pokračovaní Avatara 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *